3. listopadu 2016 11:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slováci získali obří zakázku na opravu vrtulníků pro NATO. Češi neuspěli

Vrtulník Mi-17 z flotily české armády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník Mi-17 z flotily české armády. | foto: Ministerstvo obrany ČR

TRENČÍN Slovenská společnost Letecké opravovne Trenčín (LOTN) uspěla v tendru servisní agentury NATO na opravu vrtulníků, které jsou nasazovány v Afghánistánu. Hodnota zakázky by mohla dosáhnout až 110 milionů eur, což jsou v přepočtu téměř tři miliardy korun.

Samotná firma, kterou vlastní stát, ani slovenské ministerstvo obrany zakázku nekomentovaly s odvoláním na utajení informací. O zakázace informoval slovenský list Hospodárske noviny.

LOTN by podle rámcové smlouvy měl opravit nejméně deset a nanejvýš 36 bojových vrtulníků Mi-17 ruské výroby. V případě naplnění celého kontraktu by zakázka dosáhla téměř desetinásobku ročních tržeb firmy.

Zájem o zakázku měly podle HN i firmy z dalších zemí, včetně českého podniku LOM Praha. „Uvedené výběrové řízení se netýká bojově poškozených vrtulníků, ale provedení generálních oprav vrtulníků Mi-17 V5. V tomto tendru byl vybrán jako dodavatel podnik LOTN,“ citoval list ředitele firmy LOM Praha Romana Planičku.

Slovenský podnik LOTN se dlouhodobě potýká s nedostatkem zakázek, společnost byla závislá na objednávkách slovenského ministerstva obrany. Firmu, která podniká i v oblasti údržby, oprav a modernizace letounů české výroby L-410 a L-39, chtěla slovenská vláda pronajmout soukromé firmě.

Vrtulník Mi-17 z flotily české armády.
Vrtulník Mi-17 z flotily české armády.

Ministerstvo obrany ale tendr loni zrušilo, což zdůvodnilo tím, že zájemci o podnik by patrně nezaručili jeho oživení a udržení zaměstnanosti.

ČTK