Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
17. března 2015 15:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovenská ekonomika je čtrnáctá nejhorší, Slováky čeká finanční ‚utrpení‘

Jedním z kandidátů je i stávající slovenský premiér Robert Fico. Ten měl za to, že Vladimír Mečiar byl prezidentem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedním z kandidátů je i stávající slovenský premiér Robert Fico. Ten měl za to, že Vladimír Mečiar byl prezidentem. | foto: Lidové noviny

Slovenská ekonomika je podle indexu „utrpení“ agentury Bloomberg čtrnáctá nejhorší na světě. Slováky bude podle odhadu agentury v roce 2015 trápit kombinace nezaměstnanosti a rostoucích cen. Téměř polovinu zemí na seznamu tvoří státy Evropy.

Nejen objemem zahraničního obchodu nebo velikostí HDP se dá měřit ekonomický výkon země. Agentura Bloomberg sestavuje každoročně žebříček patnácti zemí, jejíž obyvatelé budou nejvíce ekonomicky „trpět“. Utrpení agentura počítá jako kombinaci nezaměstnanosti a zvyšování spotřebitelských cen kvůli inflaci. Žebříček sestavuje z 51 zemí světa.

Index zemí podle ekonomického „utrpení“ jejich občanů agentury Bloomberg

Index zemí podle ekonomického „utrpení“ jejich občanů. Zdroj: Bloomberg.com

V roce 2015 zažijí nejvíce mizérie obyvatelé Venezuely, více než dvakrát tolik co obyvatelé druhé země v pořadí, Argentiny. Venezuela má sice největší ropné zásoby na světě, ale nedostává se jí základních potřeb jako je toaletní papír nebo oblečení. Její soused, stát Trinidad & Tobago jí dokonce nabídl směnný obchod ropy za toaletní papír.

Do žebříčku se překvapivě dostalo také Slovensko, a to na čtrnácté pozici. Slovenská vláda už minulý rok varovala před pomalejším růstem, za který může krize na Ukrajině. Nezaměstnanost se na Slovensku v současnosti pohybuje okolo dvanácti procent. Pro srovnání: v Česku je to okolo sedmi procent. Česká ekonomika dopadla v hodnocení o 17 míst lépe.

Na indexu ekonomického utrpení si Česko vede lépe než Slovensko.

Na indexu ekonomického utrpení si Česko vede lépe než Slovensko. Zdroj: Bloomberg.com

Špatná situace je také v mnoha evropských zemích. Čtvrtá v žebříčku figuruje válkou zničená Ukrajina, hned za ní je Řecko a Španělsko a v žebříčku se objevily i Chorvatsko, Portugalsko a Itálie. Naopak nejméně budou trpět obyvatelé Německa, Malajsie nebo Islandu.

Index nejmenšího utrpení podle Bloombergu

Index nejmenšího utrpení podle Bloombergu. Zdroj: Bloomberg.com

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.