Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovenská opozice nechce, aby jadernou elektrárnu stavěli Češi

Elektrárna v Jaslovských Bohunicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrárna v Jaslovských Bohunicích | foto: AFP

BRATISLAVA Největší opoziční strana Slovenská demokratická a křesťanská unie-Demokratická strana (SDKU-DS) dnes kritizovala způsob, jakým vláda vybrala partnera pro výstavbu nové jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Vládě vyčítá, že si českou společnost ČEZ vybrala bez soutěže a návrh smlouvy projednala v tajném režimu. Smlouvu by obě strany měly podepsat v pátek.

"Bez tendru se vybrala společnost, která pravděpodobně vyhovuje vládě Slovenské republiky anebo předsedovi vlády," řekl na tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu SDKU-DS Stanislav Janiš. V mezinárodním tendru by podle jeho slov nemusel zvítězit ČEZ, ale jiná firma, která by mohla nabídnout jiné podmínky.

Janiš uvedl, že zatímco ještě loni v květnu ministerstvo hospodářství chtělo vypsat veřejnou soutěž, v prosinci premiér Robert Fico rozhodl, že slovenská státní Jaderná a vyřazovací společnost (JAVYS) bez tendru postaví elektrárnu s ČEZ. Výběr partnera bez soutěže je podle Janiše v rozporu s dobrými mravy a tím, co je výhodné pro občany Slovenska.

Proti je i Greenpeace
Podle předběžných odhadů by měla výstavba nové elektrárny vyjít na čtyři až šest miliard eur. Novou kapacitu Slovensko postaví v Jaslovských Bohunicích, kde po vstupu do EU odstavilo dva starší bloky elektrárny V1.

Vláda se tímto způsobem snaží řešit výpadek domácí produkce. K pokrytí slovenské spotřeby mají pomoci i dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích, které dostavují Slovenské elektrárny pod patronací italské společnosti Enel. Spuštění Bohunic je naplánované na rok 2020.

Způsob výběru ČEZ napadla i nevládní organizace Greenpeace, která v pondělí požádala Evropskou komisi o přešetření, zda postup slovenské vlády není v rozporu s legislativou Evropské unie. Podle slovenského ministerstva hospodářství zákon porušen nebyl.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...