22. října 2009 18:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovenské aerolinky Seagle Air od půlnoci zastaví lety, nemají peníze

Letadlo společnosti Seagle Air | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo společnosti Seagle Air | foto: Reprofoto

PRAHA Další letecká společnost má obrovské problémy: slovenské aerolinky Seagle Air od půlnoci pozastaví lety kvůli nedostatku peněz.

Oznámil to přímo generální ředitel aerolinek Peter Hanák. Firmu využívaly hlavně cestovní kanceláře pro charterové lety, mimo jiné i z Prahy, Brna nebo Ostravy do Řecka a Bulharska.

"Důvodem tohoto rozhodnutí je fakt, že do této chvíle nebyla naplněná smlouva ze strany italského partnera Skyone Italy Airlines o využití letadel naší společnosti na lety z Itálie," uvedl Hanák v prohlášení.

Italská společnost podle něj nesplnila své finanční závazky, které vyplývaly z uzavřené smlouvy. "O této situaci jsme již informovali všechny cestovní kanceláře, se kterými máme uzavřené smlouvy," dodal ředitel.

Seagle Air

Společnost Seagle Air vznikla v roce 1995, přepravě cestujících se zpočátku nevěnovala. Fungovala pouze jako letecká škola, svého času byla dokonce jedinou na Slovensku. Později začala firma provozovat VIP lety a v roce 2007 se transformovala na charterového dopravce.

V současnosti Seagle Air létal se šesti stroji, dvěma Airbusy a čtyřmi Boeingy.


Česká televize minulý měsíc uvedla, že Seagle Air plánují létat s jedním svým strojem z pražského letiště v Ruzyni pod českým označením OK a požádaly o registraci Úřad pro civilní letectví. Aerolinky podle svého vyjádření spolupracovaly se zhruba desítkou cestovních kanceláří v České republice, z nichž většina patřila mezi 20 největších v zemi.

Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamury využívaly služeb Seagle Air převážně brněnské cestovní kanceláře, v současnosti však aerolinky podle dostupných informací klienty českých CK v zahraničí nemají. "České cestovní kanceláře v současnosti nemají nasmlouvané charterové lety se Seagle Air," uvedl Okamura.

Mluvčí AČCKA nicméně nevyloučil, že individuálně si letenky na lety se Seagle Air mohli zakoupit i tuzemští zákazníci. Naděje na případné vrácení peněz je ale podle něj minimální, lépe jsou na tom ti pasažéři, kteří případný nákup letenek hradí platební kartou.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)