21. prosince 2009 16:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovenské banky se spikly proti české firmě. Zaplatí pokutu čtvrt miliardy

Slovenská vlajka (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenská vlajka (ilustrační foto). | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovenský antimonopolní úřad dnes potvrdil pokutu 10,19 milionu eur (asi 270 milionů korun) třem slovenským bankám za společný postup proti české finanční společnosti Akcenta CZ. Rozhodnutí je právoplatné od minulého čtvrtka.

Všeobecná úverová banka (VÚB), Slovenská sporiteľňa a Československá obchodní banka podle úřadu firmě zrušily účty, čímž ji chtěly vytlačit ze slovenského trhu.

"Zakázané jednání spočívalo v dohodě o společném postupu jmenovaných podnikatelů na trhu bezhotovostních devizových operací poskytovaných spotřebitelům vůči českému podnikateli Akcenta CZ," uvedl Vrzgula. Dohodu podle něj prokázala i zabavená emailová komunikace a jiné dokumenty mezi bankami. Nejvyšší pokutou ve výši 3,81 milionu eur (asi 100,4 milionu Kč) úřad potrestal banku VÚB. Sankci přes tři miliony eur (více než 79,1 milionu Kč) antimonopolní úřad udělil i Slovenské sporitelně a ČSOB.

PMÚ začal trojici slovenských peněžních ústavů vyšetřovat před dvěma lety na podnět Akcenty CZ, které v průběhu několika týdnů banky bez udání důvodu zrušily účty. Banky tehdy tvrdily, že na takový postup měly nárok. Úřad jim pokutu za kartel uložil v červnu, banky se ale proti rozhodnutí odvolaly.

"Výrok v rozhodnutí prvního stupně byl změněn z důvodu jeho zpřesnění a doplnění, věcně ale rada úřadu potvrdila praktiky i výši uložené pokuty," dodal Vrzgula.

Akcenta CZ poskytuje devizové služby podnikatelům, na což potřebuje účty v bankách. Firma už dříve tvrdila, že tyto služby dokáže zajistit levněji než komerční peněžní ústavy. To byl podle tvrzení Akcenty CZ i důvod, proč jí trojice bank zrušila vedení účtů bez udání důvodu.

Lidovky.cz, ČTK