9. června 2009 15:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovenské banky se spolčily proti české firmě, usvědčily je e-maily

pobočka ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy pobočka ČSOB | foto: ČTK

Slovenský antimonopolní úřad dnes potvrdil, že se tři tamních největší banky - Slovenská sporitelňa, Československá obchodná banka a Všeobecná úverová banka - společně domlouvaly na postupu proti české společnosti Akcenta CZ. Uzavřely tajnou dohodu o zrušení účtů firmy, která poskytuje devizové služby. Banky usvědčila e-mailová korespondence. Novinářům to řekl šéf Akcenty Jiří Mach.

Firma Akcenta stížnost na společný postup bank podala již v roce 2007. Jelikož bankovní účty společnost nutně potřebovala pro své podnikání, jejich zrušení ji podle tiskové zprávy velmi poškodilo.

Antimonopolní úřad začal tři slovenské pobočky bank prošetřovat v září loňského roku. Finanční domy ale tehdy tvrdily, že na takové jednání mají právo. Při následné razii v sídle zmíněných bank pak antimonpolní úřad získal důkazy o jejich nezákonné domluvě prostřednictvím e-mailů. 

Společnost Akcenta CZ poskytuje devizové služby podnikatelům v České republice, Polsku a na Slovensku. Firma tvrdila, že je levnější než banky. Ty se údajně obávají konkurence, a proto loni v létě Akcentě zrušily účty, které u nich měla.

Podle serveru iDnes.cz informace o rozhodnutí ohledně kartelové dohody potvrdila i mluvčí slovenského antimonopolního úřadu s tím, že se úřad veřejně vyjádří do několika dní, kdy zároveň sdělí i výši pokuty.

Společnost Akcenta ve své tiskové zprávě z února tohoto roku trvá na tom, že iniciátorem kartelu byla ČSOB v Česku.

Lidovky.cz