1. dubna 2009 14:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovensko nalije do šrotu další peníze

V prvním kole Slováci vyčerpali prémii za tři týdny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V prvním kole Slováci vyčerpali prémii za tři týdny. | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovensko vyčlení na příspěvky na nákup nového vozidla výměnou za likvidaci staršího auta dalších 22,1 milionu eur (600 milionů Kč). Výše státní dotace na jedno vozidlo se však sníží o třetinu na 1000 eur a prodejci budou muset poskytnout na nové auto slevu nejméně ve stejné výši. Příspěvek se znovu začne vyplácet pravděpodobně od pondělí.

Přiznání příspěvku bude podmíněné poskytnutím slevy od prodejce, která doposud nebyla k získání dotace povinná. Prodejci ji však většinou poskytovali a lidé díky tomu dostali od státu vyšší šrotovné. Spotřebitelé si budou moci nadále koupit v rámci programu nové auto do částky 25.000 eur.

Většina státních peněz jde do zahraničí

Kritici zavedení šrotovného již dříve upozorňovali na to, že státní příspěvek podpoří spíše dovoz aut ze zahraničí. Tři slovenské automobilky, které kvůli krizi upravily výrobní program a pracovní dobu, totiž většinu produkce vyvážejí.

Částka 33,2 milionu eur z prvního balíku byla vyčerpána za necelé tři týdny. Motoristé nechali v rámci programu sešrotovat více než 22.000 vozidel.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz