26. března 2009 20:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovensko ovládne ropovod do Česka

Transpetrol přepravuje na Slovensko ruskou ropu prostřednictvím ropovodu Družba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Transpetrol přepravuje na Slovensko ruskou ropu prostřednictvím ropovodu Družba. | foto: ECKEHARD SCHULZ ČTK

BRATISLAVA Slovensko získá zpět 49procentní podíl v přepravci ropy Transpetrol, zaplatí za něj ale o polovinu víc, než když ho v roce 2002 prodávalo. Smlouvu o odkoupení podílu za 240 milionů amerických dolarů (4,8 miliardy Kč) dnes v Londýně podepsal ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek s vedením společnosti Yukos International UK. Transpetrol přepravuje na Slovensko ruskou ropu prostřednictvím ropovodu Družba. Část z této ropy směřuje dále do Česka.

Kupní cena je vyšší než suma, za kterou získala akcie v roce 2002 dnes již zkrachovalá ruská společnost Jukos. Transakci ještě musí schválit slovenský antimonopolní úřad (PMÚ). Stát se poté stane jediným akcionářem Transpetrolu.

"Dnes jsme dotáhli všechny potřebné detaily ohledně zpětného převodu akcií Transpetrolu na Slovenskou republiku," řekl novinářům Jahnátek po setkání s prezidentem Ivanem Gašparovičem. Vláda podle státního tajemníka ministerstva financí Petra Kažimíra kupní cenu uhradí ze státních finančních aktiv.

Slovensko zaplatí více, přesto prý vydělá

Ruský Jukos zaplatil před lety za podíl v Transpetrolu 74 milionů dolarů, což v té době bylo asi 3,5 miliardy Sk (3,1 miliardy Kč). Později podíl převedl na holandskou dceřinou společnost Yukos Finance. Státu zůstalo 51 procent akcií, podnik však nemohl řídit, protože neměl většinu v představenstvu.

Jahnátek připustil, že vláda za akcie zaplatí více. Pokud by se však podle něj do částky zohlednila i inflace, stát koupí podíl ve společnosti s výnosem. Transpetrol je navíc v lepší kondici, než v době, kdy ho předchozí kabinet Mikuláše Dzurindy prodal ruskému Jukosu, poznamenal ministr.

Slovenská vláda se o zpětnou koupi akcií snažila již delší čas. Získání podílu v minulosti bránily spory mezi ruskou administrativou a vedením Yukos Finance. "Už v roce 2005 (...) jsme začali diskutovat se slovenskou vládou o těchto akcích a diskuze trvaly téměř čtyři roky," řekl novinářům ředitel společnosti Yukos International UK Bruce Misamore. O podíl v přepravci ropy měly podle něj zájem i jiné společnosti, jejich jména však neupřesnil.

Lidovky.cz, ČTK