1. února 2012 19:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovensko po měsíci ruší spotřební daň na ovocná vína

Víno - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRATISLAVA Slovensko po pouhém měsíci platnosti ruší spotřební daň na ovocná vína a medovinu. Příslušnou novelu zákona o dani z alkoholických nápojů ve středu schválil parlament. Stalo se tak po tlaku výrobců, kteří pohrozili zrušením výroby a začali propouštět.

Spotřební daň na ovocná vína vyrobená například z jablek nebo rybízu i spotřební daň na medovinu zavedl na Slovensku zákon, který začal platit na začátku letošního roku. Původně se počítalo také se zdaněním vína vyráběného z hroznů, což se ale nestalo. Nová daň výrazně zdražila ovocná vína, která se tak prý stala neprodejnými. Zavedení spotřební daně na víno plánuje v Česku ministr financí Miroslav Kalousek.

ČTĚTE VÍCE:


Producenti ovocných vín si stěžovali, že po uvalení spotřební daně ve výši 1,35 eura (34 korun) na litr se cena jejich produktů na pultech obchodů několikanásobně zvýšila. Dostala se tak prý na úroveň nejlevnějších hroznových vín z dovozu. Výrobci rovněž tvrdili, že rozdílné zdanění jednotlivých druhů vín je diskriminační a že očekávané zvýšení příjmů státu se nedostaví. Vinařské závody v Krupině, údajně největší výrobce ovocných vín v zemi, v reakci na novou daň začaly propouštět.

Sněmovna výrobcům ovocných vín a medoviny nakonec ustoupila. Bleskovou novelou zákona prostřednictvím takzvaného přílepku, tedy při projednávání jiné normy, snížila sazbu spotřební daně od března na nulu. Pokud novelu podepíše prezident, výrobci ovocných vín budou moci také požádat úřady o vrácení už zaplacené spotřební daně.

Daň pro Čechy od roku 2013

V Česku rozpoutal diskusi o zdanění vína ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který navrhl zavést spotřební daň na tento alkoholický nápoj od roku 2013. Ministr uvedl, že si představuje daň ve výši deset korun za litr, o konečné sazbě je ale připraven diskutovat. Proti uvalení spotřební daně na víno se postavili vinaři. Nesouhlas s Kalouskovými návrhy vyjádřilo také ministerstvo zemědělství, podle kterého by vybraná daň nebyla pro státní rozpočet zásadním příjmem, a přitom by uškodila českým vinařům.

ČTK, Lidovky.cz

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz