7. dubna 2009 14:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovensko se propadá do hluboké recese

Slovgensko čekají velké problémy, HDP se prudce propadá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovgensko čekají velké problémy, HDP se prudce propadá. | foto: Jan KollerČTK

BRATISLAVA Slovenská ekonomika se v letošním roce propadne do recese a hrubý domácí produkt se zřejmě sníží až o 2,4 procenta. Ve své nejnovější prognóze s tím počítá slovenská centrální banka (NBS). Viceguvernér centrální banky Martin Barto dnes novinářům řekl, že ekonomika silně pociťuje dopady světové hospodářské krize.

"Předpokládáme, že Slovensko se letos dostane do recese," řekl viceguvernér NBS Martin Barto. V roce 2010 by ekonomika měla opět nabrat růstový trend, dodal. K poklesu ekonomiky přispěje i lednová krize kolem dodávek zemního plynu z Ruska.

NBS odhadla, že několikadenní přerušení výroby v podnicích kvůli výpadku zásobování plynem ukrojí z růstu HDP asi půl procentního bodu. Banka až dosud předpokládala, že ekonomika si udrží růst, který se měl pohybovat kolem 2,1 procenta. Podobně ministerstvo financí růst naposledy odhadlo na 2,4 procenta.

Ministerstvo ale naznačilo, že odhad zřejmě ještě přehodnotí. S propadem slovenské ekonomiky počítá i řada ekonomů, nedávno
recesi nepřímo naznačil i premiér Robert Fico.

S oživením ekonomiky podle NBS zřejmě nelze počítat dříve než příští rok. V roce 2010 centrální banka očekává růst hospodářství o dvě procenta, v roce 2011 asi o 3,2 procenta.

Slovenská ekonomika by navzdory očekávanému hospodářskému poklesu měla co do výkonnosti zůstat na předních místech mezi zeměmi EU. Podle březnové prognózy Evropské centrální banky (ECB) se HDP zemí eurozóny letos sníží o 2,2 až 3,2 procenta. Hospodářství Slovenska loni zaznamenalo vzestup o 6,4
procenta, tempo růstu se ale vlivem krize koncem loňského roku výrazně zpomalilo.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?