Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
7. ledna 2011 18:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovensko stoplo prodej vajec a drůbežího masa z Německa

Slovensko zastavilo prodej vajec a drůbežího masa z Německa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovensko zastavilo prodej vajec a drůbežího masa z Německa | foto: ČTK

BRATISLAVA Slovenské ministerstvo zemědělství dočasně pozastavilo prodej vajec a drůbežího masa německého původu. Úřady už zahájily kontroly, zda se do země nedovezly potraviny, v nichž by se nacházel rakovinotvorný dioxin.

Tato nebezpečná látka v Německu kontaminovala až 3000 tun krmného tuku pro zvířata, kvůli jejímu výskytu ve vejcích a mase nechaly tamní úřady zavřít přes 4700 farem a drůbežáren.

České dozorové orgány podle vyjádření ministerstva zemědělství zintenzivnily kontroly z Německa dovážených potravin, ale i výrobců krmiv.

Podle předběžných výsledků byly všechny dosud zkontrolované vzorky vepřového v pořádku. "Ministerstvo zemědělství SR v reakci na zprávy o výskytu nebezpečné látky dioxin v potravinách nařídilo Státní veterinární a potravinové správě celoplošní kontrolu v obchodech a velkoobchodních skladech. Dokud nebudou známy výsledky laboratorních testů, prodej vajec a drůbežího masa německého původu je dočasně pozastaven," informovalo ministerstvo.

Češi by se měli zaměřit na české výrobky
Kontroloři by se podle úřadu měli zaměřit také na další potraviny dovážené z Německa. Kontaminované výrobky se v obchodech zatím nenašly. "Kontrola už začala. Výrobky, které jsme v prodejnách našli, byly z jiných oblastí Německa než z těch, kde se dioxin objevil. Takže by měly být v pořádku," řekl pro HN mluvčí veterinární správy Milan Matúš.

"Spotřebitelé se mohou spolehnout na důkladné kontroly českých dozorových orgánů, které se teď ještě zintenzivnily. Je to pro spotřebitele ovšem také impulz více se zajímat o kvalitu a původ potravin a upřednostňovat domácí výrobky," řekl český ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Prodej masných výrobků i vajec z Německa by v Česku mohla zakázat Státní zemědělská potravinářská inspekce, nicméně nemá informace o tom, že by se nevyhovující výrobky dostaly na český trh. Inspekce proto provádí intenzivní monitoring výrobků, uvedla mluvčí inspekce Petra Hoferková. "Z naší strany stále probíhá v rámci předběžné opatrnosti intenzivní monitoring vajec, drůbežího a vepřového masa původem z Německa v prodejní síti. Již bylo odebráno několik vzorků do laboratoří. Výsledky očekáváme do týdne," dodala Hoferková.

Z Německa dovezené potraviny kontroluje také Státní veterinární správa. "Podle předběžných výsledků vyšetření odebraných vzorků vepřového masa by mělo být maso z Německa v pořádku. Vyšetření na kogenery PCB, ze kterých lze usoudit na přítomnost dioxinů bylo negativní, v normě," uvedl mluvčí SVS Josef Duben. Definitivní výsledky zkoušek budou známy v pondělí.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský pak kontroluje výrobny olejů, které jsou registrovány jako krmivářské provozy. Prezident Agrární komory Jan Veleba ve čtvrtek vyzval orgány státní správy, aby zakázaly až do vyšetření případu dovozy vepřového masa a vajec z Německa. Státní veterinární správa ČR ale tvrdí, že o uzavření hranic členského státu EU může rozhodnout pouze Evropská komise.

"Vzhledem k tomu, že vyhodnocení laboratorních zkoušek na dioxin trvá několik dní, vyzveme dovozce a zpracovatele k větší součinnosti s veterinární správou a k tomu, aby sami aktivně přicházeli s analýzami nezávadnosti produktů, které chtějí umístit na našem trhu," uvedl Fuksa.

ČTĚTE DÁL:

Německé úřady nebezpečnou látku objevily ve 13 z 16 spolkových zemích. Dioxin je vysoce toxická a karcinogenní látka, která se velmi pomalu rozkládá. Dobře se váže na tukové tkáně v lidském nebo zvířecím těle a při větších koncentracích nebo dlouhodobém působení může podle odborníků způsobit vážné zdravotní poruchy.

Ministerstvo zemědělství Šlesvicka-Holštýnska oznámilo, že firma, která závadné krmné tuky vyráběla, věděla o jejich kontaminaci dioxinem už od března 2010, úřadům to ale nenahlásila. Ty se o tom dozvěděly až na konci prosince. Nynější testy tuků navíc ukázaly, že obsahoval až 78krát více dioxinu, než je povoleno. S odvoláním na zemské ministerstvo to dnes uvedla agentura DPA.

Podle německého ministerstva zemědělství se kontaminované krmivo do zahraničí nedostalo, potenciálně nebezpečná vejce ale byla z Německa vyvezena do Nizozemska a Británie. Oznámil to úřad evropského komisaře pro zdraví a ochranu spotřebitele, podle něhož je Nizozemci zpracovali do majonéz a pečiva. Britské úřady se nyní snaží podezřelá vejce zajistit a stáhnout z prodeje.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...