22. dubna 2009 11:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovensko vyfouklo Česku městské vozítko

Koncept nového minivozu Volkswagen UP!, který se bude vyrábět v Bratislavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koncept nového minivozu Volkswagen UP!, který se bude vyrábět v Bratislavě. | foto: Reprofoto

BERLÍN Německý koncern Volkswagen bude vyrábět nový městský rodinný automobil pod značkami Volkswagen, Seat a Škoda ve svém bratislavském závodě. Ve hře o lukrativní výrobu přitom bylo i Vrchlabí. Koncern to potvrdil v dnešním tiskovém prohlášení a uvedl, že hodlá do výroby vozidla investovat celkem 308 milionů eur (zhruba 8,3 miliardy Kč).

První auta nové modelové rodiny mají sjet z bratislavských výrobních pásů v roce 2011 a mají být vyvážena do celého světa. Budou vyráběna ve tří- i pětidveřových provedeních, a to pod značkami Volkswagen, Seat a Škoda.

Dosud se o umístění investice pouze spekulovalo. I když byla Bratislava nejvážnějším uchazečem, hovořilo se také o možné výrobě nových aut ve Vrchlabí, kde má svůj závod dceřiná firma Volkswagenu Škoda Auto, nebo v koncernových závodech v Indii či Rusku. Za investici se v březnu v sídle koncernu ve Wolfsburgu přimlouval i slovenský premiér Robert Fico.

Automobily nové modelové řady s pracovním označením New Small Family mají být založeny na koncepci řady Volkswagen up!. Prototypy automobilů, které navážou na výrobu modelu Lupo, byly představeny na frankfurtském autosalonu už v roce 2007. Vozítka mají mít spotřebu do 3,5 litru na 100 kilometrů.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!