6. ledna 2009 13:53, aktualizováno  15:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovensko vyhlásilo kvůli plynu stav nouze

Začíná nová válka o plyn? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Začíná nová válka o plyn? | foto: AFP

BRATISLAVA Slovenský distributor plynu SPP-distribúcia odpoledne kvůli poklesu dodávek plynu z Ruska vyhlásil nouzový stav. Odběratele zatím firma neomezila. Řekli to zástupci firmy, kteří také upozornili, že s nižším odběrem mohou v nejbližším čase pravděpodobně počítat velcí klienti. Domácností, nemocnic a škol se regulace dotknout nemá.

Dodávky plynu na Slovensko a do dalších států omezil ruský Gazprom kvůli sporu s Ukrajinou. Podle ministra hospodářství Ľubomíra Jahnátka dodávky zemního plynu z Ruska na Slovensko se dnes v porovnání s dohodnutým objemem snížily asi o 70 procent. Přepravce plynu, společnost eustream, proto odstavil všechny kompresorové stanice a plyn proudí přes přepravní síť volným tokem.

"Slovensko nemá dostatek plynu pro distribuční síť," uvedl Jahnátek. Chybějící surovinu plynárny doplňují ze zásobníků. Denní spotřeba země je v současnosti podle ministra asi 30 milionů metrů krychlových, ze zásobníků je možné získat 22 milionů metrů krychlových.

Kohouty s plynem se zavírají i pro Česko

"Ve stavu nouze za aktuálních podmínek budou dodávky zemního plynu pro domácnosti bez omezení. Ostatní odběratelé musí být podle dalšího vývoje situace připraveni na možné omezení dodávek," uvedl Slovenský plynárenský průmysl (SPP), který je mateřskou společností firem SPP-distribúcia a eustream. Podle distribuční společnosti by zachování dodávek při současném objemu a využití zásob plynu mělo vystačit na dodávky  domácnostem po dobu celé zimy.

Stav nouze je možné podle slovenského zákona o energetice vyhlásit pokud nastane nebo hrozí nedostatek některého druhu energie. Odběratelé mohou mít v této době omezené nebo zastavené dodávky. Jahnátek nechtěl upřesnit, kterých společností by se omezení mohlo dotknout. "Zatím nepředpokládáme, že by měl některý subjekt být absolutně odstavený od dodávek plynu," uvedl
ministr.

Slovensko kryje z ruských zdrojů více než 80 procent své spotřeby plynu. Kvůli výpadku dovozu podají ministerstvo hospodářství spolu s ministerstvem zahraničních věcí protestní nótu ruské a ukrajinské straně. Snížené dodávky zemního plynu jsou následkem sporu mezi Ruskem a Ukrajinou o ceny. Ruský Gazprom dnes kvůli sporu snížil tranzit plynu přes Ukrajinu do Evropy údajně na jednu čtvrtinu běžné úrovně. Výpadek postihl řadu států včetně Česka.

Polsko není ohroženo, čerpá ze zásob
Polsko přesto není podle viceministra hospodářství Adama Szejnfelda ohroženo nedostatkem suroviny v souvislosti se sporem Ruska a Ukrajiny, který se týká dodávek plynu.

Polská státní plynárenská společnost PGNiG dnes vyzvala velké průmyslové odběratele ke snížení odběru plynu. Přes Ukrajinu do Polska plyne pouze 15 procent suroviny v porovnání s dohodnutým objemem. Ruský plyn se do Polska nyní dostává hlavně přes Bělorusko. "Kapacita plynovodu, který navazuje na běloruský, je využita na 100 procent. Polsko ale dostává z Východu méně plynu, než potřebuje, proto se začaly vyprazdňovat zásobníky distributorů," řekl Szejnfeld.

Uvozovky dolníBěžného odběratele nynější ukrajinsko-ruský konflikt neohrožuje.Uvozovky horní

Vyprazdňují se zatím jen zásobníky společností, nikoliv státní. O čerpání ze státních strategických zásob rozhoduje ministr hospodářství, nepotřebuje k tomu souhlas vlády, ale musí informovat Evropskou komisi. Státní zásobníky jsou podle Szejnfelda z 85 procent plné. Vláda podle něj může z preventivních důvodů rozhodnout o omezení dodávek plynu pro průmysl.

"Běžného odběratele nynější ukrajinsko-ruský konflikt neohrožuje," zdůraznil viceministr hospodářství.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.