18. ledna 2012 16:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovensko zastavilo nákup škodovek, zkoumá tendr

Nova Škoda Fabia RS ve verzi combi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nova Škoda Fabia RS ve verzi combi. | foto: www.skoda-auto.cz

BRATISLAVA Slovensko pozastavilo nákup části aut od české automobilky Škoda Auto, která loni vyhrála v zemi tendr na dodávku vozů pro policii a další státní instituce. Ministerstvo vnitra nařídilo kontrolu soutěže po zveřejnění informací, že součástí výbavy škodovek jsou údajně drahé radary.

Informoval o tom mluvčí ministerstva Gábor Grendel. Dceřiná společnost mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Slovensko uzavřela loni v říjnu se slovenským ministerstvem vnitra rámcovou smlouvu na dodávku fabií. V ní se zavázala poskytnout zhruba čtvrtinovou slevu ze základní ceny automobilu.

ČTĚTE VÍCE:

Portál autoforum.cz ale upozornil, že část dodaných aut je vybavena drahým radarem. Každé zařízení na měření rychlosti Multaradar přišlo podle smlouvy na 44.544 eur (1,1 milionu korun). Dvacet kusů takto vybavených fabií tak vyšlo na bezmála 1,18 milionu eur (30 milionů korun).

"Na Slovensku si za cenu Passatů V6 koupili obdobně vybavené Fabie 1,2 TSI," napsal portál. V tendru české policie začátkem měsíce zvítězil Volkswagen, který dodá 20 vozů model Passat za více než 30 milionů korun.

Slovenské ministerstvo vnitra tendr na dodávky aut obhajovalo. Ministr ale nařídil soutěž prozkoumat. Do ukončení prověrky proto nebude země nakupovat auta se zabudovaným radarem.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz