19. ledna 2018 14:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovensko zmodernizuje nebezpečné přejezdy na trati, kde jezdí Jančurův RegioJet

RegioJet (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy RegioJet (ilustrační foto) | foto: RegioJet

DOLNÝ ŠTÁL/SLOVENSKO Správce železniční infrastruktury na Slovensku, společnost Železnice Slovenskej republiky (ŽSR), zmodernizuje železniční přejezdy na jihu Slovenska, kde státem dotovanou osobní vlakovou přepravu zajišťuje soukromý dopravce RegioJet z české skupiny Student Agency. Oznámily to ŽSR, projekt uvítal slovenský ministr dopravy Arpád Érsek. V minulosti došlo na přejezdech na zmiňované regionální trati mezi Bratislavou a Komárnem k několika srážkám vlaků s vozidly, při kterých se zranili také cestující ve vlacích a zároveň došlo k poškození souprav.

„Pro nás je důležitá bezpečnost na přejezdech. Statistiky nám nejsou nakloněny, protože (loni) bylo více dopravních nehod na přejezdech,“ řekl Érsek u železničního přejezdu v obci Dolný Štál, kde ŽSR uvedly do provozu nové zabezpečovací zvukové a světelné výstražné zařízení, které je doplněno závorami. Ministr dodal, že program zajištění bezpečnosti na železničních přejezdech se týká i dalších tratí v zemi.

Na sto kilometrů dlouhé regionální trati mezi Bratislavou a Komárnem se železnice křižuje se silnicí na 52 místech. „Zmodernizovaly jsme dva přejezdy. Plánujeme na této trati zmodernizovat dalších sedm přejezdů,“ řekl generální ředitel ŽSR Martin Erdössy.

Podle Érseka u jednoho z přejezdů na trase se také uskuteční pilotní projekt v podobě příčných barevných zpomalovacích pásů, které mají řidiče vozidel upozornit na blížící se křížení silnice se železniční tratí.

50 dopravních nehod v roce 2017

Například v listopadu roku 2016 se na jednom z nechráněných přejezdů na zmiňované trati srazil vlak RegioJetu s nákladním autem. Při nehodě utrpělo zranění přes deset osob.

Slovenské ministerstvo dopravy se předloni dostalo do sporu s RegioJetem ohledně dodržování smlouvy o provozu vlaků. Na nedostatky při zajišťování přepravy cestujících RegioJetem ve státem dotovaných vlacích upozornilo ministerstvo dopravy i v době, kdy měl soukromý dopravce mimo provoz po kolizích na železničních přejezdech dvě soupravy. 

Loni došlo na železničních přejezdech na Slovensku k 50 dopravním nehodám oproti 38 kolizím v roce předchozím. Zemřelo při nich šest osob, tedy stejný počet jako v roce 2016. Podle Erdössyho většina nehod se ovšem stala na chráněných železničních přejezdech. Zároveň stoupá počet kolizí, které zavinili řidiči z povolání.

ČTK

Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?
Rodina se chystá na návštěvu hned po porodu, co s tím?

Ráda bych se zeptala žen, které už to mají za sebou. měly jste po porodu chuť přijímat návštěvy rodiny (ze strany partnera vlastně trochu cizí lidi) doma? Mám trochu představu, že budu potřebovat dost času se sžít s miminkem, trénovat kojení, možná budu ve stresu, když bude chtít mimčo tahat někdo jiný. Jak jste to řešily případně? Jak si nastavit hranice?

Najdete na Lidovky.cz