Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovenský centrální bankéř: Žádná krize nám nehrozí

Ľuboš Pástor. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ľuboš Pástor. | foto: Gabriel Kuchta

PRAHA Důvody k obavám z návratu finanční krize nejsou aktuální, říká Ľuboš Pástor, který přednáší o finančních trzích na slavné univerzitě v Chicagu. Letos se stal členem rady centrální banky na rodném Slovensku a ohledně dalšího vývoje světových trhů a ekonomiky patří k optimistům.

LN: Akcie na světových burzách prudce klesají kvůli obavám o čínskou ekonomiku. Máme se bát podobného propadu jako před sedmi lety?
To ne, tehdy spadly americké akcie více než o polovinu. Takový prudký propad se mi dnes zdá málo pravděpodobný.

LN: Nečeká nás tedy opakování roku 2008?
Návratu krize z roku 2008 se neobávám. Po každé krizi se upraví pravidla hry tak, aby se brzy opakovat nemohla. To však neznamená, že nepřijde úplně jiná krize. Rizika spojená s investováním vždy byla a budou. Nová regulace je často jen přelije z jednoho kouta finančního systému do druhého. Takže dříve či později zase nějaká krize přijde, ale z jiného kouta.

LN: Z jakého kouta by mohl přijít další otřes?

Index

Index

To je trochu, jako když se zeptáte, kdy přijde nejbližší zemětřesení. Dával bych však větší pozor na trh s podnikovými dluhopisy. Ty jsou dnes totiž nezvykle drahé a také mnohem hůře obchodovatelné než před krizí. Pokud třeba překvapivě vzrostou úrokové sazby, ceny dluhopisů klesnou. Lidé nespokojení se ztrátami začnou vybírat peníze, které mají v dluhopisových fondech, což ještě urychlí pokles cen. A tak můžeme být svědky významného pohybu cen korporátních dluhopisů. A to by potom mohlo ohrozit schopnost firem přefinancovat své úvěry.

LN: Trhy podle svých reakcí vnímají jako největší současné nebezpečí Čínu. Jsou to reálné obavy?Zpomalení čínského růstu je vážná věc. Ale pokud se nedávné cenové propady omezí na čínské akciové trhy a nepřenesou se například na čínský trh nemovitostí nebo trhy s firemními půjčkami a dluhopisy, není se čeho bát. Jde jen o zmírnění předchozího prudkého růstu za poslední rok. Vždyť i po nedávných prudkých propadech jsou čínské akciové indexy výše, než byly před rokem, tedy v létě 2014.

LN: V čem je čínský trh jiný?
S akciemi tam obchodují převážně jednotlivci, ne banky a fondy. Na Západě je to přesně naopak. Tito drobní investoři nejsou tak sofistikovaní, dělají více chyb a přispívají tak k prudkým pohybům cen ať už nahoru, nebo dolů. Čínský trh je navíc i přes svůj nedávný růst velmi malý v porovnání s velikostí ekonomiky. Pokud se zde ceny pohnou třeba o 30 procent, je to o mnohem menší procento HDP, než kdyby tento pohyb nastal v USA. Proto je i vliv na spotřebu a investice v Číně menší a dopady pohybů na burze tedy nejsou tak významné pro ekonomiku.

LN: Jak může světovou ekonomikou otřást skutečnost, že celá čínská ekonomika má problémy a oslabila měnu?
Do značné míry. Čínská ekonomika je druhou největší na světě, kupuje skoro polovinu světové produkce oceli, proto její zpomalení musí být globálně významné. Ovlivní to všechny, ale především ty, kteří do Číny nejvíc vyvážejí – ať už suroviny, auta, či cokoli jiného. Ale je příliš brzy na to, říct, zda jde o vážný propad, nebo jen korekci excesů z minulosti. Přece jen je léto a v době letních dovolených může být na trhu vyšší fluktuace cen prostě kvůli nižší likviditě.

LN: Kam čekáte, že burzy ve světě v důsledku toho klesnou? Nebo už je vhodný čas nakupovat?
To nikdo nemůže spolehlivě říct a já nejsem žádnou výjimkou. Zatím jde o výraznou, ale stále relativně běžnou korekci cen. Osobně nevidím důvod na žádné dramatické změny ve svém vlastním portfoliu.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?