Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Slovenští veterináři našli jedovatý fipronil u vařených vajec z Česka

Vejce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vejce - ilustrační foto | foto: Reuters

BRATISLAVA Nadměrný obsah jedovatého insekticidu fipronil zjistili slovenští veterináři ve vařených loupaných vejcích, která byla vyrobena v Česku. Informovala o tom slovenská státní veterinární a potravinová správa (SVPS).

Jméno výrobce ani to, zda vejce pocházejí z českých chovů, úřad neuvedl.

Ředitel SVPS Jozef Bíreš řekl, že šlo o větší množství zmiňovaného výrobku a že kontroly dále probíhají. Analýza odhalila čtyřnásobné překročení povoleného limitu fipronilu ve zkoumaném vzorku vařených loupaných vajec.

Vzorek odebrali inspektoři ve skladu slovenské distribuční firmy Zeelandia, která patří do nizozemské skupiny Zeelandia International Holding. Podle Bíreše byl výrobek mezitím dále distribuován, úřady vydaly zákaz jeho dalšího zpracování.

Slovenští inspektoři v uplynulých týdnech odhalili několik zásilek výrobků kontaminovaných fipronilem. Šlo například o vaječnou směs. Česká firma Zeelandia podle sdělení české Státní veterinární správy obdržela na začátku srpna 7,2 tuny vaječné melanže a tekutých pasterizovaných bílků od německého distributora.

Proti blechám, vším a klíšťatům

Potraviny mohly být kontaminovány jedovatým insekticidem fipronilem. Firma ho distribuovala více než 130 provozovatelům. V žádném z dosud vyšetřovaných vzorků nebyla přítomnost fipronilu zjištěna, informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé.

Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí. Aféra ohledně fipronilu vypukla v srpnu, kdy se na trhu v Belgii, Nizozemsku a Německu objevily miliony vajec obsahujících jedovatý insekticid.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Je 110% úrok v pořádku? Podle Krajského soudu v Ostravě ano. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

Je 110% úrok v pořádku? Podle Krajského soudu v Ostravě ano. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Je 110% úrok v pořádku? Podle Krajského soudu v Ostravě ano. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!
Hledáme 30 testerek: Pojďte s námi otestovat 6 druhů BIO příkrmů!

Pro 30 z vás jsme si připravili 6 různých druhů příkrmů HiPP v BIO kvalitě. Těšit se můžete na masová i čistě zeleninová jídla.