17. října 2011 15:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Smažme půlku řeckého dluhu, říká vlivný bankéř

Dluhová krize v Řecku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dluhová krize v Řecku | foto: Shutterstock

BERLÍN Šéf největší německé banky Deutsche Bank Josef Ackermann vede jednání s bankovním sektorem o škrtnutí až 50 procent dluhů Řecka. Soukromí věřitelé dříve souhlasili s odepsáním 21 procent řeckých dluhů.

S odvoláním na německé vládní a finanční kruhy to dnes napsal deník Bild.

Ackermann má podle deníku v rozhovorech ústřední roli jako předseda bankovní lobbistické organizace Ústavu pro mezinárodní finance (IIF). Aniž by to nejčtenější německý list výslovně uvedl, naznačuje, že se tato jednání konají z pověření německé vlády.

ČTĚTE VÍCE

Ackermannovým úkolem je přesvědčit soukromé banky, aby "formálně dobrovolně" souhlasily s umazáním až poloviny řeckých dluhů. "Zda se této dobrovolnosti dosáhne do konce tohoto týdne, aby ušetřily Řecko oficiálního státního bankrotu, je nicméně nejisté," poznamenává list.

Deutsche Bank nechtěla tuto informaci potvrdit. Shoduje se však s víkendovým prohlášením německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, který v rozhovoru pro televizi ARD uvedl, že řeckou dluhovou krizi nelze vyřešit bez odpisů části řeckého dluhu, které budou pravděpodobně výraznější, než se předpokládalo v létě.

V červenci banky souhlasily s výměnou starých řeckých dluhopisů za nové a s průměrným odpisem 21 procent svých pohledávek vůči Aténám.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!