1. května 2013 13:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šmejc zvýšil nabídku na koupi dílu v řeckém sázkovém monopolu

Jiří Šmejc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Šmejc | foto: Lidové noviny

ATÉNY Řecko-český investiční fond Emma Delta přistoupil na požadavek Řecka, aby zvýšil nabídku na koupi podílu ve státním řeckém sázkovém monopolu OPAP na 650 milionů eur (16,7 miliardy korun). Skupina, v níž figuruje český investor Jiří Šmejc, za třetinový podíl původně nabízela 622 milionů eur. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na řecké činitele.

Atény skupině Emma Delta před týdnem prodloužily do dnešního dne lhůtu na vylepšení nabídky na minimálně 650 milionů eur. Řecko doufalo v dohodu, protože se chtělo vyhnout krachu klíčového privatizačního projektu.

Poradci řecké strany, jimiž jsou finanční ústavy National Bank of Greece a Deutsche Bank, odhadli hodnotu podílu na 610 milionů eur. Třetí odhad činil nejméně 650 milionů eur, uvedla agentura Reuters.

Emma Delta zůstala jediným zájemcem o 33 procent akcií a práva na řízení nejziskovější řecké firmy. Ze soutěže totiž byla vyřazena konkurenční nabídka jednoho amerického fondu.

Atény chtějí z privatizací 2,6 miliardy eur

Skupinu Emma Delta vede Šmejc spolu s řeckým rejdařem Jorgosem Melisanidisem, dalšími partnery jsou řecký podnikatel Christos Kopeluzos, ruská investiční společnost ICT Group a český fond KKCG.

Prodej rozhodujícího podílu v OPAP je v Řecku, hluboce zasaženém hospodářskou a dluhovou krizí, první velkou privatizací podle dohody o finanční pomoci s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem. Letos chtějí Atény získat z privatizace 2,6 miliardy eur a prodej společnosti OPAP je klíčovým testem tohoto plánu.

Lidovky.cz, ČTK