17. dubna 2013 19:49, aktualizováno  20:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šmejcova skupina bude soutěžit o řecký sázkový monopol s Američany

Jiří Šmejc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Šmejc | foto: Hynek GlosLidové noviny

ATÉNY Řecko-česká skupina Emma Delta, v níž figuruje český investor Jiří Šmejc, podala jednu ze dvou závazných nabídek na koupi třetinového podílu ve státním řeckém sázkovém a loterijním monopolu OPAP. Soutěžit bude s nabídkou amerického hedgeového fondu Third Point. Informaci zdrojů večer potvrdila řecká agentura pro privatizaci.

Konsorcium Emma Delta tvoří vedle Šmejce řecký dopravní magnát Jorgos Melisanidis a firma Helvason řeckého podnikatele Dimitrise Kopeluzose. Šmejc je bývalý akcionář české finanční skupiny PPF Group. Minulý měsíc svůj podíl v PPF prodal výměnou za akciové podíly jejích dceřiných společností Home Credit a Air Bank.

O koupi 33 procent akcií OPAP, což je jedna z prvních privatizačních akcí země zasažené dluhovou krizí, se zajímalo osm uchazečů. Tržní hodnota podílu se pohybuje kolem 660 milionů eur (17 miliard korun). Vláda podíl prodává v rámci privatizačního programu, který je klíčovou součástí dohody o finanční pomoci od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

OPAP má od vlády monopol na sportovní sázení do roku 2020 a na loterijní sázky do roku 2030. Vlastní také exkluzivní práva na provozování videoloterijních terminálů v zemi.

Někteří uchazeči včetně skupiny Emma Delta si na způsob prodeje státního podílu v OPAP stěžovali. Proces prodeje je podle nich netransparentní a neobjektivní.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.