19. prosince 2013 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šmejdi nevymřou, stále budou hledat kličky, říká dokumentaristka

Sylvie Dymáková natočila dokument Šmejdi.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sylvie Dymáková natočila dokument Šmejdi. | foto: MAFRA - Martin Horký

PRAHA Jedním z hlavních společenských témat roku 2013 byl boj proti předváděcím akcím, na kterých pořadatelé okrádají seniory ve velkém. S tím by měl skoncovat nový zákon, jemuž schází už jen podpis prezidenta. Bude to stačit? Ptali jsme se dokumentaristky Sylvie Dymákové, jež dala cynickým podvodníkům jméno – Šmejdi.

„Ten film a mediální masáž dokázaly neuvěřitelné věci. Byl to nezásadnější rok v mém životě. Rozhodně nejbouřlivější,“ bilancuje hned na úvod autorka dokumentu, který v Česku dokázal nastolit téma, o kterém se mělo mluvit už léta.

Lidovky.cz: Kolem Šmejdů se toho letos událo opravdu hodně. Jak hodnotíte letošní rok? Takový úspěch jste asi nečekala...
Na začátku jsme si s psycholožkou Romanou Mazalovou řekli, že by bylo fajn, kdybychom dokázali apelovat na zákonodárce, aby došlo i k legislativní změně. Bylo to takové zbožné přání vyslané do éteru. Netroufala bych si očekávat, že se to fakt stane. Bylo to neuvěřitelné zadostiučinění. V úterý jsem se viděla se zástupci Aerofilms (distributor dokumentu - pozn. red.). Říkali, že žádný jejich jiný film neměl tolik mediálních výstupů. Najednou se začala objevovat obrovská pospolitost – lokální kinaři projevovali aktivitu a přes různé seniorské spolky zvali lidi do kina. Začaly nám chodit desítky, stovky děkovných dopisů. Z opačné strany spektra chodily na internetu taky nadávky. Lidé se o tom začali bavit, stalo se to uznávaným tématem a přestalo se to bagatelizovat. Spousta společností zavřela krám. Skončila firma Beck – největší firma, která v tu působila. Přišla o značku, kterou si tak dlouho budovala.

Zákon proti šmejdům

Novelu zákona o ochraně spotřebitele, která zpřísňuje pravidla pořádání předváděček, schválil ve středu Senát.

Po podpisu zákona prezidentem budou muset pořadatelé těchto akcí hlásit České obchodní inspekci předem místo a datum konání akcí a budou muset uvést, jaké zboží na nich budou nabízet.

Za porušení nových povinností bude prodávajícímu hrozit pokuta až pět milionů korun. ČTĚTE VÍCE

Lidovky.cz: Asi největším úspěchem diskuze o šmejdech je nový zákon, který zavádí přísná pravidla prodeje na předváděčkách. Co by mělo přijít dál?
Vždycky je co zlepšovat. Legislativní opatření by stačila, budou-li důsledně kontrolována a vymáhána. Není potřeba přidávat další zákony. Stačí, aby všechny zainteresované složky měly možnosti a využívaly je. Na Slovensku už nás předběhli a zákon schválili už před měsícem. S filmem jsme byli také v Bruselu, kde nám eurokomisař pro ochranu spotřebitelů Nevem Mimica přislíbil, že se promítne i v legislativě na evropské úrovni

Lidovky.cz: Považujete tak boj proti šmejdům za ukončený?
Lidé, kteří se v tomhle byznysu pohybovali, nevymřou, nezmizí ze světa. Jsou tak zvyklí fungovat a budou hledat další kličky, jak snadno přijít k penězům. Jakým způsobem, to se ukáže. Co se týče předváděček, tak nechci pokračovat v nějakém boji. Každý z nás by si měl všímat seniorů, potom podvodníci a lumpové nebudou mít tolik prostoru důchodce okrádat a manipulovat. Není tolik důležitá legislativa, ale celospolečenské nastavení vůči seniorům.

Lidovky.cz: Schyluje se ke konci šmejdů v Česku? Nebo vymyslí jiný způsob, jak přežít?
To ukáže čas. Spousta firem sice skončila, ale rozhodně to neznamená konec předváděcích akcí jako takových. Vím, že to skrývají za různé oslavy narozenin firmy, pozvánky na výroční schůze. Předváděčky pojedou dál, i když v menším měřítku. Ale co vím jistě, tak lidí ochotných tam jet, bude několikanásobně míň než dříve. Jezdit na předváděčky není moderní. Nemůžete zakázat podnikání, nedovedu si představit, jak by to šlo provést. V maximální možné míře se ale snažíme seniory informovat. To těm lidem podnikání značně zkomplikuje.

Lidovky.cz: Jaké jsou vaše plány do budoucna? Budete se dál věnovat šmejdům, nebo se vrhnete na jiné téma?
Nemám určitě v plánu se definitivně a jednou provždy spojit s problematikou předváděcích akcí. Bylo to vyčerpávající a psychicky náročné. Neskončilo to filmem, jezdila jsem za seniory vést besedy, bavilo mě mluvit přímo s lidmi. Vzalo to hodně energie a dala jsem tomu maximum. Pokračování Šmejdů nepřipravuji. Česká televize finišuje natáčení dokumentu Fenomén Šmejdi, který připravuje slovenská dokumentaristka Zuzana Piussi. Mapuje, jaký měl film v Česku dopad. Teď chci odpočívat a dělat svoji zpravodajskou práci. Vím, že to dlouho nevydržím a že brzy pomalinku začnu zase do něčeho šťourat. Strašně se mi líbí model někam se dostávat se skrytou kamerou. U toho bych chtěla zůstat.