10. července 2014 12:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šmejdi znovu v akci. Okrádají důchodce trikem s darovací daní

Snímek z dokumentu Šmejdi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek z dokumentu Šmejdi | foto: Silvie Dymáková

Pořadatelé podvodných předváděcích akcí, takzvaní “šmejdi“, přišli s novou metodou, jak okrást důvěřivé důchodce. Oznámí jim, že vyhráli zboží v hodnotě přes sto tisíc korun, stačí jen zaplatit darovací daň. Ta je ale mnohokrát vyšší než skutečná hodnota získaného zboží.

Podle Českého rozhlasu, který zprávu přinesl, pořadatelé důchodce na své akce lákají pod falešnou záminkou. Ti jsou tak často přesvědčeni, že se zúčastní ochutnávek uzenin či zabijačkových hodů, realita na místě je ale zcela odlišná.

Šmejdi nejprve nic netušící oběti slavnostně poblahopřejí k výhře zboží v hodnotě přesahující sto tisíc korun, aby jí následně oznámili, že je potřeba okamžitě zaplatit darovací daň. Háček je v tom, že skutečná hodnota zboží se pohybuje maximálně v řádu tisícikorun, darovací daň se ale v takovém případě může vyšplhat na desítky tisíc korun.

Šmejdi a domácí párty

Šmejdi se před inspekcí brání také organizováním akcí v domácnostech. ČOI přiznává, že odhalování šmejdů v soukromí lidí představuje pro inspektory nový problém.

Záběr z dokumentárního filmu Šmejdi.

Záběr z dokumentárního filmu Šmejdi.

To byl i případ pana Vladimíra z východních Čech, který šmejdům podlehl. „Daň byla vypočtena na 50 tisíc. Všechno proběhlo rychle,“ svěřil se pro Český rozhlas se svou zkušeností. Pořadatelé ho následně doprovodili až k bankomatu, kde jim částku pod tlakem předal. Žádný doklad o zaplacení daně ale nedostal.

Firma pokračuje v činnosti

Akci pořádala firma New Trendy Products, která už se do hledáčku České obchodní inspekce několikrát dostala. Přestože už jí ČOI udělila tři pokuty v celkové výši 150 tisíc korun, pokračovat v činnosti jí nic nebrání.

Pracovníci ČOI sice mohou nově od 1. ledna letošního roku pořizovat audio a video záznamy z předváděcích akcí, aby je později použili jako důkaz u soudu, praxe je ale odlišná. Kontroloři musí brát ohled na zákon o ochraně osobních údajů, nesmí tak například zabírat obličeje a organizátorům musí dát o natáčení vědět dopředu. Ti pak předváděcí akci raději zruší (více čtěte ZDE).

ttrTomáš Trnka