Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šmejdi znovu v akci. Okrádají důchodce trikem s darovací daní

Snímek z dokumentu Šmejdi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek z dokumentu Šmejdi | foto: Silvie Dymáková

Pořadatelé podvodných předváděcích akcí, takzvaní “šmejdi“, přišli s novou metodou, jak okrást důvěřivé důchodce. Oznámí jim, že vyhráli zboží v hodnotě přes sto tisíc korun, stačí jen zaplatit darovací daň. Ta je ale mnohokrát vyšší než skutečná hodnota získaného zboží.

Podle Českého rozhlasu, který zprávu přinesl, pořadatelé důchodce na své akce lákají pod falešnou záminkou. Ti jsou tak často přesvědčeni, že se zúčastní ochutnávek uzenin či zabijačkových hodů, realita na místě je ale zcela odlišná.

Šmejdi nejprve nic netušící oběti slavnostně poblahopřejí k výhře zboží v hodnotě přesahující sto tisíc korun, aby jí následně oznámili, že je potřeba okamžitě zaplatit darovací daň. Háček je v tom, že skutečná hodnota zboží se pohybuje maximálně v řádu tisícikorun, darovací daň se ale v takovém případě může vyšplhat na desítky tisíc korun.

Šmejdi a domácí párty

Šmejdi se před inspekcí brání také organizováním akcí v domácnostech. ČOI přiznává, že odhalování šmejdů v soukromí lidí představuje pro inspektory nový problém.

Záběr z dokumentárního filmu Šmejdi.

Záběr z dokumentárního filmu Šmejdi.

To byl i případ pana Vladimíra z východních Čech, který šmejdům podlehl. „Daň byla vypočtena na 50 tisíc. Všechno proběhlo rychle,“ svěřil se pro Český rozhlas se svou zkušeností. Pořadatelé ho následně doprovodili až k bankomatu, kde jim částku pod tlakem předal. Žádný doklad o zaplacení daně ale nedostal.

Firma pokračuje v činnosti

Akci pořádala firma New Trendy Products, která už se do hledáčku České obchodní inspekce několikrát dostala. Přestože už jí ČOI udělila tři pokuty v celkové výši 150 tisíc korun, pokračovat v činnosti jí nic nebrání.

Pracovníci ČOI sice mohou nově od 1. ledna letošního roku pořizovat audio a video záznamy z předváděcích akcí, aby je později použili jako důkaz u soudu, praxe je ale odlišná. Kontroloři musí brát ohled na zákon o ochraně osobních údajů, nesmí tak například zabírat obličeje a organizátorům musí dát o natáčení vědět dopředu. Ti pak předváděcí akci raději zruší (více čtěte ZDE).

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.