24. ledna 2012 14:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Směs do ostřikovačů silně ovlivní dechovou zkoušku, varují vědci

Dechová zkouška (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dechová zkouška (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

BRNO Použití nemrznoucí směsi do ostřikovačů může ovlivnit výsledek dechové zkoušky na alkohol. Po ostřikování skel může řidič sedící v kabině vozu nadýchat až 0,7 promile alkoholu.

Na tiskové konferenci v Brně to dnes řekl přednosta Ústavu soudního lékařství Miroslav Hirt, který společně s policisty prováděl výzkum ovlivnění alkoholu v dechu po použití ostřikovačů.

ČTĚTE VÍCE:

"Většina náplní do ostřikovačů obsahuje ethylalkohol, ten se ventilací dostane do kabiny a dýcháním do plic řidiče," popsal proces Hirt. Pokud policista při kontrole podá měřící přístroj do kabiny řidiči, který v předešlých čtyřech minutách ostřikoval okna, ukáže se pozitivní výsledek ve 100 procentech případů.

"Přišli jsme na to náhodou a došli jsme k výsledkům, které jsou dosti hrůzné," poukázal Hirt na vysoké falešné naměřené hodnoty. Alkohol v dechu se může u řidiče prokázat až 13 minut po ostřikování.

Stačí vystoupit z auta

Pro policisty je nyní proto důležité dodržovat metodický pokyn při kontrolách. Ten ukládá řidičům před zkouškou na alkohol vystoupit z auta. V tomto případě se člověk nadýchá čistého vzduchu a falešný výsledek na alkohol se neukáže. "Už víme, jak to uchopit, když se s touto situací setkáme. Také jsme se přesvědčili o tom, že naše metodické pokyny jsou správné," uvedl vedoucí odboru dopravní služby policie ČR ve Zlíně Štěpán Zachara.

Policisté mají dechovou zkoušku provést opakovaně. Pokud řidič uvede, že ostřikoval okna, policista by ho nyní měl vyzvat k vystoupení z auta, prodýchání a opakování zkoušky po deseti minutách. "V tomto případě už bude hodnota negativní," řekl Hirt. Tímto postupem chce policie také zamezit zbytečným diskusím s řidiči.

Výzkum prokázal různé množství alkoholu v dechu v závislosti na těsnění kabiny, druhu směsi, pohlaví a věku. Z dobře větraného auta se výpary ze směsi dostanou rychleji.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz