Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 22 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Smrt na Mount Everestu kvůli kryptoměně za miliony. Jeden muž se nevrátil, dva zachraňoval vrtulník

Ukrajinský horolezec, který s výpravou nesl kryptoměnu na Mount Everest. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinský horolezec, který s výpravou nesl kryptoměnu na Mount Everest. | foto: Reprofoto

KÁTHMÁNDÚ Lotyšská sociální síť ASKfm zorganizovala v květnu marketingovou kampaň, která dopadla tragicky. Skupina nadšenců do kryptoměn vyrazila na nejvyšší horu světa Mount Everest, aby umístila dvě hardwarové peněženky s 50 000 dolary. Společnost ASKfm na sebe kampaní upozornila, ale ne takovým způsobem, jak si představovala. Při sestupu totiž zemřel jeden z průvodců.

Sociální síť ASKfm se rozhodla v květnu uspořádat propagační akci, která měla za cíl upozornit na příchod vlastní kryptoměny. K dosažení větší publicity si ASKfm vybrala poměrně honosný způsob. Čtyři odvážné nadšence do kryptoměn poslali na výstup na horu Mount Everest. Na vrcholu nejvyšší hory světa měli umístit dvě hardwarové peněženky s 50 000 dolarů (1 milion korun).  

Celá marketingová kampaň ale měla jiný mediální dopad, než by si sociální síť přála. Při výstupu nastaly vážné komplikace. Kromě toho, že byli dva účastníci den bez rezervního kyslíku a museli být zachráněni vrtulníkem, na expedici také zemřel místní himalájský průvodce Lam Babu.

Šerpa se ztratil a prohlásili ho za mrtvého

Jeden z členů výstupu popsal situaci deníku Financial Times. „Na vrcholu Mount Everestu bylo velmi špatné počasí a šli jsme dolů. Scházeli jsme ke čtvrtému stanovišti, které bylo ve výšce 7900 metrů, a jeden šerpa umíral,“ řekl člen skupiny. Himalájský průvodce už horu nesešel a je považován za mrtvého. 

Jeden z členů výpravy Taris Pozdnii, který vystupuje na videu z tragické výpravy, měl omrzliny na rukou i na nohou. Ty se mu nakonec zahojily. Ostatní členové čtyřčlenného týmu dopadli lépe. Peněženky s kryptoměnou zůstaly na Mount Everestu.

Generální ředitel sociální sítě ASKfm Max Tsaryk později označil expedici za tragickou, ale zároveň dodal, že by za to firma neměla být obviňována. Na otázku, zda nebyla tato kryptoměnová kampaň za hranou, Tsaryk odpověděl, že nevidí rozdíl mezi normální a kryptoměnovou kampaní.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!