Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Smutný příběh o cestovkách. Přes sto jich přerušilo svoji činnost, čtyři další jsou v insolvenci nebo moratoriu

Pláž v italském letovisku San Benedetto del Tronto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pláž v italském letovisku San Benedetto del Tronto | foto: CC BY-SA 4.0: Zuccheroevaligia; Wikimedia

Praha Cestovní kanceláře se letos v souvislosti s koronavirovou krizí potýkají s jednou ranou za druhou. Většina z nich už propustila desítky zaměstnanců a některé zaznamenaly propad tržeb až o 90 procent.

„Kvůli koronaviru a útlumu celého odvětví nás muselo opustit kolem třiceti lidí. Věříme ale, že spolu s příchodem vakcíny na covid se situace výrazně zlepší,“ řekl pro Lidovky.cz Petr Kostka, mluvčí cestovní kanceláře Exim tours.

Podobná situace nastala také v cestovní kanceláři Čedok. „Většinou se jednalo o neprodloužení pracovních smluv na dobu určitou nebo zrušení některých pracovních pozic. Předpokládáme, že v zimních měsících budou někteří zaměstnanci částečně na překážkách,“ řekla webu Lidovky.cz Eva Němečková, mluvčí Čedoku.

Koronatest odrazuje

Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže už tak přišly o práci v turistickém ruchu desetitisíce lidí. „Asi sto dvacet cestovních kanceláří už přerušilo svoji činnost a čtyři jsou v insolvenci nebo moratoriu. Je to smutný příběh o cestovkách,“ posteskl si Papež.

Cestovní kanceláře se shodují, že jim letos v nabídce nejvíce chybí Turecko. „Je tam nejlepší poměr ceny a kvality, je bezkonkurenční. Pokles prodejů máme letos asi o 70 procent,“ uvedla Němečková z Čedoku.

Letadla společnosti Smartwings na pražském letišti.
Kontrola cestujících na pražském letišti.

Exim tours je dokonce pouze na deseti procentech loňských tržeb. „Požadavek na negativní test mnoho zákazníků odradí od zakoupení dovolené. My tak přicházíme o mnoho klientů,“ přizvukuje pro Lidovky.cz Lucie Frnochová, mluvčí cestovní kanceláře Firo-tour.

Ta se dostala do finančních problémů a na konci srpna na ni Městský soud v Praze vyhlásil mimořádné moratorium. Cestovní kancelář tím získala tři měsíce na to, aby si u bank zajistila financování. V ochranné lhůtě nemusí splácet dluhy věřitelům.

„K moratoriu jsme přistoupili z důvodu dopadu koronavirové krize. V době nouzového stavu byly zavřené hranice, nemohlo se cestovat a následně došlo na restrikce. Oproti loňské sezoně evidujeme propad prodejů pobytových zájezdů o 90 procent,“ vysvětlila Frnochová.

Cestování se komplikuje

Počet zemí, kam lze bez problému vycestovat, je ve skutečnosti menší, než naznačuje vládou zveřejněný covidový „semafor“. Ten sám o sobě neznázorňuje, jak přísný režim panuje na hranicích ostatních zemí světa. Z hlediska vycestování je ale právě taková informace klíčová.

Dánsko zařadilo Česko ode dneška na seznam rizikových zemí. Do země budou vpuštěni jenom ti, kdo mají pro cestu pádný důvod. Turisté nikoliv. Od pondělí bude Česko na rizikovém seznamu i ve Švýcarsku. Po příjezdu z Česka tak budou muset všichni do desetidenní karantény. Na karanténní seznam zařadila Česko i Velká Británie. Cestující ze středu Evropy se tak musí na 14 dní sami izolovat. Stejné platí v případě Slovinska, kde je ale povolený tranzit, nepřesáhne-li 12 hodin.

Z pohledu Česka je rizikové třeba Španělsko. Pro české občany proto platí od 24. srpna povinnost podstupovat při návratu do Česka test nebo karanténu. Od 14. září to bude platit i pro návrat z Kanárských ostrovů. Na rizikovém seznamu máme také Rumunsko.

Cestovním kancelářím zároveň komplikuje podzimní sezonu také povinnost předložit negativní test při příjezdu do Egypta.

Naopak Maďarsko od 1. září nejméně na měsíc rovnou uzavřelo pro cizince hranice. Avšak Češi, kteří si rezervovali nebo zaplatili pobyt v Maďarsku před 1. zářím, mohou do země vycestovat, pokud budou mít k dispozici aktuální negativní test na covid-19.

Nebezpečná místa Česka: brněnský Cejl. Místo, kde vidíte policii jen projíždět

Cejl, Brno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Němci kritizují Česko a vzkazují: Podívejte se na naše opatření. Fungují

V Německu se žáci chrání proti infekci i při hodinách. Pokud nemají roušky,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirová propast mezi Českem a Německem se nadále prohlubuje. Z premianta třídy se stal problémový žák, popisují...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...