6. února 2009 13:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sněmovna podpořila volný pohyb služeb

Poskytovat služby v zahraničí by mohlo být jednodušší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poskytovat služby v zahraničí by mohlo být jednodušší | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní návrh zákona o volném pohybu služeb, který usnadňuje přístup malých a středních podnikatelů k podnikání v zemích EU. Zákon umožní například poskytovat dočasně služby v jiných zemích unie pouze na základě povolení mateřské země.

"Když třeba český podnikatel bude mít nějakou malou zakázku, příležitostnou, dvakrát třikrát ročně v Rakousku, tak na to nebude potřebovat žádné rakouské povolení," řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Martin Říman.

Zákon také zavádí takzvaný tichý souhlas. Podle Římana jde o "revoluční věc" v českém správním řádu. Pokud podnikatel zažádá o oprávnění k nějaké činnosti a úřad ve stanovené lhůtě nereaguje, má se za to, že oprávnění vzniklo. "Je to silný bič na byrokracii, která bude nucena to rozhodnutí vydat," podotkl ministr.

S novelou souhlasí i stínový ministr průmyslu ČSSD Milan Urban . "Myslím si, že pro nás je to obrovská příležitost a že naši podnikatelé ji využijí ve prospěch České republiky," řekl.

Na druhou stranu by případné schválení novely znamenalo, že i zahraniční podnikatel bude moci dočasně poskytovat své služby na území ČR. Stačit mu bude jen povolení vydané v jeho domovské zemi. Evropský parlament směrnici schválil v listopadu 2006 a dal členským státům tři roky na to, aby ji převedly do svých zákonů.

ČTK, Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.