7. května 2013 18:33, aktualizováno  18:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sněmovna potvrdila měkčí verzi zákona o konci anonymních akcií

Hlasování v poslanecké sněmovně – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlasování v poslanecké sněmovně – ilustrační foto. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Sněmovna potvrdila vládní verzi regulace anonymních akcií bez senátních úprav. Senát navrhoval, aby se o veřejné zakázky nebo podporu mohly ucházet jen akciové společnosti s dohledatelnou vlastnickou strukturu. Vládní předloha říká, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře, nebo je uložit v listinné podobě u bank. Zákon míří k podpisu prezidenta.

O předloze se strhla v dolní komoře poměrně bouřlivá debata. Senátní úpravu označil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) za nesystémový krok, protože zasahuje do zákona o veřejných zakázkách. "Jedná se o klasický přílepek," přidal se předseda sněmovního ústavně-právního výboru Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové).

"Acylpyrin na těžkou nemoc"

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek naopak hovořil o vládní předloze jako o "acylpyrinu na těžkou nemoc". Senátor Ivo Bárek (ČSSD) uvedl, že vládní předloha neřeší z hlediska veřejných tendrů vůbec nic. Přijetí senátní úpravy by podle něho pomohlo rozkrýt vlastnictví solárních elektráren.

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) však namítala, že pokud si někdo představuje, že by senátní verze odkryla konečné vlastníky fotovoltaických zdrojů, mýlí se.

Senátní úpravu podpořili v hlasování opoziční poslanci, což o hlas nestačilo. V závěrečném rozhodování se ale vyslovili i pro původní vládní verzi, jak dopředu avizovali. Proti předloze nebyl nikdo z přítomných poslanců.

ČTĚTE TAKÉ

Zapsání akcií do centrálního depozitáře i jejich uložení v listinné podobě u bank zajistí podle ministerstva spravedlnosti možnost identifikovat vlastníka, kterou budou moci využít policisté, žalobci, soudci či zadavatelé veřejných zakázek a poskytovatelé dotací.

Pokud společnosti ani jednu z cest nezvolí, jejich cenné papíry na doručitele by se změnily od ledna příštího roku na akcie na jméno. Pokud by si jejich držitel výměnu nezajistil, nemohl by vykonávat akcionářská práva.

Neobvyklé anonymní akcie

Anonymní akcie nejsou ve světě obvyklé, podle dostupných informací existují kromě České republiky pouze na tichomořských Marshallových ostrovech a v ostrovní republice Nauru, kde žije 60 tisíc, respektive 10 tisíc lidí.

Lidovky.cz, ČTK