16. října 2009 14:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sníh už způsobil tisíce dopravních nehod, škody jsou za desítky milionů

Sníh už způsobil tisíce nehod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sníh už způsobil tisíce nehod | foto: ČTK

PRAHA Nečekaný nástup zimy způsobil klientům pojišťoven již tisíce škod za desítky milionů korun. Nejvíce pojistných událostí vzniklo při nehodách vozidel, část ale také na domech. Nejvíce postižené regiony jsou na severu Čech a Moravy.

České pojišťovně do dnešního dopoledne nahlásili lidé více než 1000 škod, jež mají souvislost s nečekanou sněhovou nadílkou, silným větrem a dalšími důsledky nepříznivého počasí. Podle předběžných údajů jde o škody za několik desítek milionů Kč. V porovnání s jinými roky jde o značný nárůst, řekl mluvčí ČP Václav Bálek.

V nekalamitních dnech se motoristé obyčejně obracejí na ČP se všemi "autařskými případy" zhruba 600krát denně. "Kolonku 'tíha sněhu' v reportech ČP v říjnu už naši likvidátoři nevyplňovali dlouhá léta," dodal Bálek.

Kooperativa eviduje několik stovek škod v řádu milionů Kč, uvedl mluvčí pojišťovny Marek Vích. Pojistných událostí je podle něj nejvíce u vozidel, ale dost jich je i na rekreačních objektech, a to především na Liberecku a Jablonecku. "Bohužel spoustu motoristů zastihla zima nepřipravených, část škod je následkem nepřezutí letních pneumatik," podotkl.

Doposud hlášené pojistné události jsou spojené zejména s poškozením vozidel vlivem smyku na sněhu, upozornil i mluvčí ČSOB Pojišťovny Tomáš Hejda. Aktuální počet hlášených událostí by podle něj nebyl výjimečný, pokud by šlo o prosinec či leden. V říjnu jsou však podobné události velmi neobvyklé, poznamenal.

Předčasný příchod zimy se silným sněžením a větrem už třetí den komplikuje život především lidem v severních a severovýchodních částech Česka, situace se na mnohých místech dále zhoršuje. Kvůli sněhu a padajícím stromům museli energetici vyhlásit kalamitu už v jedenácti okresech, železničáři uzavřeli 16 tratí, nesjízdná zůstává i řada silnic.

Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?