Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Snížíme rating Německu a celé eurozóně'

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: ČTK

LONDÝN Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's varovala Německo a dalších pět klíčových zemí eurozóny, že by jim do 90 dnů mohla snížit rating. Celkem agentura varovala před snížením ratingu hned 15 zemí eurozóny. Francii hrozí pád dokonce až o dva stupně.

Co to znamená? Že po Kypru a Řecku, kde už o pozivní výhled přišli, teď hrozí snižování ratingu všem ostatním 15 zemím eurozóny.

Mezi klíčové země se počítají ty, které mají nejvyšší rating AAA, a které by tak měly sehrát zásadní roli v plánech evropských činitelů na záchranu eura. Vedle Německa jsou to i Nizozemsko, Rakousko, Finsko a Lucembursko - těm hrozí snížení o jeden stupeň. Mezi vyvolené se počítá také Francie, té ale hrozí ztráta dvou stupňů, stejně jako zbytku eurozóny.

Ratingová agentura zprávu, jež přinesl Financial Times, nepopřela, z New Yorku ale vzkázala, že ji nebude jakkoli komentovat.

Agentura by podle FT ke snížení ratingu mohla sáhnout kvůli sílícím hospodářským a politickým otřesům v eurozóně. Oznámení lze podle FT čekat v horizontu několika hodin, kdy agentura sdělí, že rating zmíněných šesti zemí přeřazuje do režimu pozorování s negativním výhledem.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsme toho názoru, že slabý pokrok, jehož ve snaze zabránit dalšímu šíření finanční krize evropští lídři prozatím dosáhli, může být odrazem strukturálních nedostatků v rozhodovacím procesu v zemích eurozóny a Evropské unie," sdělila agentura podle FT vládám uvedených zemí.

Pokud agentura ratingy sníží, bude to na stupeň AA plus. Dojde k tomu zřejmě v případě, že revize známek experty S&P nepřesvědčí, že si zmíněné země stále zaslouží hodnocení na nejvyšším možném stupni.

Zpráva vyšla až po skončení obchodování

Finanční trhy jsou teď částečně připraveny na případné snížení ratingu Francie, i když i to by patrně způsobilo problémy. Málokdo ale čekal, že o nejvyšší rating by mohlo přijít i Německo.

Financial Times zprávu umístil na web až po dlouho po ukončení obchodování na evropských trzích. Evropské akcie tak už na ni nestačily reagovat. Akcie ve Spojených státech ale zamířily okamžitě dolů a odepsaly velkou část zisků, které do té doby měly.

Dow Jonesův index tak zisk kolem 1,6 procenta, který měl ještě v první polovině obchodování, omezil jen asi na 0,3 procenta. Ropa dokonce oslabila.

Režim pozorování s negativním výhledem znamená, že agentura zahájí proces revize ratingových známek. Zda je nutné ratingy snížit, to by měla agentura oznámit nejpozději do tří měsíců.

Agentura podle FT vládám zmíněných šesti zemí oznámila, že revizi zahájí "co nejdříve" po klíčovém summitu lídrů eurozóny, který bude na konci tohoto týdne.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...