13. října 2015 19:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sobotka: Česko by se mohlo stát centrem Evropy čínských finančních institucí

Premiér Bohuslav Sobotka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka. | foto: ČTK

PRAHA Praha by se mohla stát centrem čínských finančních institucí pro Evropu. Po úterní schůzce s čínským ministrem zahraničí Wangem I to řekl český premiér Bohuslav Sobotka. S Wangem jednali také o listopadové cestě předsedy české vlády do Číny, na kterou chce vzít početnou obchodní delegaci.

Sobotka dodal, že Česká republika má zájem o další přímou leteckou linku do Číny.

„Je velká šance na to, aby se z Prahy stalo centrum čínských finančních institucí, ze kterého by obsluhovaly země střední a východní Evropy, ale také Evropskou unii,“ prohlásil Sobotka.

Do konce letošního roku by v Česku měla začít působit Bank of China, jedna z největších státem vlastněných bank v Číně. Sídlit bude v pražském Florentinu a ze začátku bude mít 15 až 20 zaměstnanců.

Podle Sobotky je prostor pro spolupráci s Čínou také v dalších oblastech. Konkrétní dohody, které by se týkaly školství, zdravotnictví i obchodu, by se podle něj mohly podepsat během listopadové návštěvy Číny. Na ni dnes Sobotka dostal oficiální pozvánku. „Posouvá nás to dál, chystám se vzít do Číny velkou obchodní delegaci,“ řekl o svých plánech premiér.

Během návštěvy se Sobotka setká v Pekingu s nejvyššími představiteli Čínské lidové republiky. Zúčastní se také konference skupiny 16+1, kterou tvoří země střední a východní Evropy plus Čína.

Sobotka uvedl, že v rámci jeho cesty do Číny se bude jednat také o otevření nové přímé letecké linky mezi Prahou a některým z velkých čínských měst. „Máme zájem o rozvoj letecké dopravy s Čínou. Budeme mluvit o přípravě druhého přímého leteckého spojení,“ sdělil premiér. V září zahájila provoz letecká linka mezi Prahou a Pekingem.

Dosud nejvýše postaveným čínským politikem, který ČR navštívil, byl v prosinci 2005 a květnu 2009 čínský premiér Wen Ťia-pao. Ministr zahraničí Číny oficiálně Prahu naposledy navštívil v dubnu 2001, kdy jím byl Tchang Ťia-süan.

ČTK