12. prosince 2016 19:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česká pošta bude stávkovat. Sobotka bude jednat s jejím vedením kvůli mzdám

Česká pošta – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta – ilustrační foto. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka se chce v příštích dnech setkat s vedením České pošty a probrat problematiku odměňování zaměstnanců. Na twitteru to uvedl mluvčí vlády Martin Ayrer. Tři menší odborové svazy na poště v pondělí ohlásily na 19. prosince dvouhodinovou výstražnou stávku, které se má účastnit zhruba pětina z 30 tisíc zaměstnanců.

Ještě před vyhlášením stávky se odboráři obrátili na premiéra dopisem s žádostí, aby jim pomohl nízké mzdy na poště řešit. Reagovali tak na premiérovu účast na jednání představitelů obchodního řetězce Ahold s odbory na začátku prosince, po kterém firma obnovila kolektivní vyjednávání s cílem dosáhnout dohody ve prospěch zaměstnanců.

Odborové hnutí zaměstnanců České pošty, SOS-21 a Nezávislý odborový sněm České pošty požadují po vedení podniku navýšení tarifní mzdy pro všechny zaměstnance o 2500 korun měsíčně. Pošta se před třemi týdny dohodla s většinou odborových organizací, že navýší od dubna tarifní mzdy pracovníků v provozu o 2,6 procenta, tedy v průměru asi o 550 korun.

Průměrná mzda v podniku je 21 400 Kč, což je téměř 6000 Kč pod celostátním průměrem. Vedení pošty tvrdí, že to je maximum, které může v současné době za stávající ekonomické situace podniku přidat.

Prosinec představuje pro Českou poštu provozně nejexponovanější část roku, kdy počet balíkových zásilek roste až na dvojnásobek. Další protest by se měl na poště konat 22. prosince.

Česká pošta zaměstnává přes 30 000 lidí, z toho víc než 90 procent je v provozu a obchodu. Podnik má 3200 poboček. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.

ČTK