Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sobotka dorazil do Číny. Bude jednat o nové letecké lince Praha-Šanghaj

Bohuslav Sobotka vystoupil v Šanghaji na podnikatelském semináři Česko-čínské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka vystoupil v Šanghaji na podnikatelském semináři Česko-čínské... | foto: ČTK

ŠANGHAJ Premiér Bohuslav Sobotka v neděli zahájil téměř týdenní oficiální návštěvu Číny v Šanghaji, kde jednal s místními vysokými představiteli a zástupci hospodářské komory. V pondělí má pak v plánu setkání i se zástupci letecké společnosti China Eastern, která má zájem o zřízení leteckého spojení mezi Prahou a Šanghají.

„Mohlo by to znamenat výrazný impuls nejen pro turistiku, ale také pro hospodářskou spolupráci,“ dodal premiér. V Šanghaji Sobotka v podvečer zahájil i podnikatelský seminář Česko-čínské podnikatelské fórum - Šanghaj 2015.

Jak předseda české vlády uvedl, v čínském Su-čou se v úterý zúčastní setkání předsedů vlád šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy s čínskými představiteli.

O dva dny dříve přijel proto, aby „mohl věnovat dostatek času největšímu ekonomickému a finančnímu centru, kterým nepochybně v Číně Šanghaj je.“ Sobotkovým cílem je také co nejvíce propagovat možnosti investování v České republice.

S premiérem přijela do Číny početná podnikatelská delegace. Jsou v ní například výrobci radarů, developeři či dodavatelé investičních celků v oborech chemie, zpracování ropy nebo strojírenství. Dorazili také zástupci firem z oblasti lázeňství, pivovarnictví nebo zdravotnictví.

Česko zviditelnily investice firmy CEFC

„Zdá se, že je tady v Šanghaji poměrně široká skupina podnikatelů, kteří již mají znalosti o České republice. Hodně tomu pomohly investice jedné z největších šanghajských privátních firem CEFC, která již v České republice začala reálně investovat,“ uvedl Sobotka.

On chce prý navázat jak na nedávnou návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Číně, tak i právě na tyto pozitivní zkušenosti, které už firmy v souvislosti s Českou republikou mají.

CEFC, která je šestou největší privátní firmou v Číně, oznámila již v září masivní investice do České republiky. Získala například 60 procent ve fotbalovém klubu Slavia Praha, podíl v letecké společnosti Travel Service, se společností Pivovary Lobkowicz se pak dohodla, že v ní spolu s partnery převezme téměř 80 procent.

Český premiér dorazil do Číny na pozvání svého čínského protějšku Li Kche-čchianga. S ním bude jednat v pátek, tedy v poslední den návštěvy, a hlavními tématy jejich setkání má být potvrzení zájmů obou zemí o otevřený dialog, včetně výměny informací o situaci v obou zemích, a projednání priorit v oblasti česko-čínské spolupráce.

Mezi ně patří etablování České republiky vůči Číně jako finančního centra a leteckého uzlu v rámci států střední, východní a jihovýchodní Evropy.

„Je to silný konkurenční zápas, který v tuto chvíli vedeme. Pravděpodobně nejsem jediný premiér ze střední a východní Evropy, který se snaží získat investice do své vlastní země,“ prohlásil Sobotka na závěr prvního dne stráveného v Číně.

„Na straně České republiky je ale velmi dobrá infrastruktura, náš domácí finanční sektor je stabilní, výhodou je poloha v centru Evropy a jednou z největších deviz je Praha jako taková - město, které má velmi dobrou pověst,“ dodal premiér.

Kromě setkání se zástupci letecké společnosti China Eastern čeká premiéra v pondělí i návštěva šanghajského závodu společnosti Škoda Auto a rovněž jednání s nejvýznamnějšími čínskými finančními institucemi.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?