22. listopadu 2015 17:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sobotka dorazil do Číny. Bude jednat o nové letecké lince Praha-Šanghaj

Bohuslav Sobotka vystoupil v Šanghaji na podnikatelském semináři Česko-čínské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka vystoupil v Šanghaji na podnikatelském semináři Česko-čínské... | foto: ČTK

ŠANGHAJ Premiér Bohuslav Sobotka v neděli zahájil téměř týdenní oficiální návštěvu Číny v Šanghaji, kde jednal s místními vysokými představiteli a zástupci hospodářské komory. V pondělí má pak v plánu setkání i se zástupci letecké společnosti China Eastern, která má zájem o zřízení leteckého spojení mezi Prahou a Šanghají.

„Mohlo by to znamenat výrazný impuls nejen pro turistiku, ale také pro hospodářskou spolupráci,“ dodal premiér. V Šanghaji Sobotka v podvečer zahájil i podnikatelský seminář Česko-čínské podnikatelské fórum - Šanghaj 2015.

Jak předseda české vlády uvedl, v čínském Su-čou se v úterý zúčastní setkání předsedů vlád šestnácti zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy s čínskými představiteli.

O dva dny dříve přijel proto, aby „mohl věnovat dostatek času největšímu ekonomickému a finančnímu centru, kterým nepochybně v Číně Šanghaj je.“ Sobotkovým cílem je také co nejvíce propagovat možnosti investování v České republice.

S premiérem přijela do Číny početná podnikatelská delegace. Jsou v ní například výrobci radarů, developeři či dodavatelé investičních celků v oborech chemie, zpracování ropy nebo strojírenství. Dorazili také zástupci firem z oblasti lázeňství, pivovarnictví nebo zdravotnictví.

Česko zviditelnily investice firmy CEFC

„Zdá se, že je tady v Šanghaji poměrně široká skupina podnikatelů, kteří již mají znalosti o České republice. Hodně tomu pomohly investice jedné z největších šanghajských privátních firem CEFC, která již v České republice začala reálně investovat,“ uvedl Sobotka.

On chce prý navázat jak na nedávnou návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Číně, tak i právě na tyto pozitivní zkušenosti, které už firmy v souvislosti s Českou republikou mají.

CEFC, která je šestou největší privátní firmou v Číně, oznámila již v září masivní investice do České republiky. Získala například 60 procent ve fotbalovém klubu Slavia Praha, podíl v letecké společnosti Travel Service, se společností Pivovary Lobkowicz se pak dohodla, že v ní spolu s partnery převezme téměř 80 procent.

Český premiér dorazil do Číny na pozvání svého čínského protějšku Li Kche-čchianga. S ním bude jednat v pátek, tedy v poslední den návštěvy, a hlavními tématy jejich setkání má být potvrzení zájmů obou zemí o otevřený dialog, včetně výměny informací o situaci v obou zemích, a projednání priorit v oblasti česko-čínské spolupráce.

Mezi ně patří etablování České republiky vůči Číně jako finančního centra a leteckého uzlu v rámci států střední, východní a jihovýchodní Evropy.

„Je to silný konkurenční zápas, který v tuto chvíli vedeme. Pravděpodobně nejsem jediný premiér ze střední a východní Evropy, který se snaží získat investice do své vlastní země,“ prohlásil Sobotka na závěr prvního dne stráveného v Číně.

„Na straně České republiky je ale velmi dobrá infrastruktura, náš domácí finanční sektor je stabilní, výhodou je poloha v centru Evropy a jednou z největších deviz je Praha jako taková - město, které má velmi dobrou pověst,“ dodal premiér.

Kromě setkání se zástupci letecké společnosti China Eastern čeká premiéra v pondělí i návštěva šanghajského závodu společnosti Škoda Auto a rovněž jednání s nejvýznamnějšími čínskými finančními institucemi.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?