31. května 2013 14:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soči nahrává korupci. Gigantická rozkrádačka, tvrdí ruská opozice

Známé duo na horách. Takto pózovali v luxusním zimním letovisku před dvěma lety.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Známé duo na horách. Takto pózovali v luxusním zimním letovisku před dvěma lety. |

PRAHA Zimní olympiáda v ruském Soči bude nejdražší v dějinách. Podle ruského opozičníka a někdejšího vicepremiéra Borise Němcova se jedná o „nejohavnější aféru v dějinách Ruska“, protože miliardový stavební boom doprovázý mohutná korupce, kterou se nedaří trestat.

Svět, nejen ten sportovní, už tuší, že zimní olympiáda 2014 v ruském Soči bude megalomanská. Nejdražší v dějinách. Svět už tuší, že ne všechno je na stavbě olympijského areálu v pořádku. Teď ke kritice projektu přispěl i ruský opozičník Boris Němcov. Zveřejnil zprávu o gigantickém rozkrádání v Soči.

Svět už tuší, že ne všechno je na stavbě olympijského areálu v pořádku. Teď ke kritice projektu přispěl i ruský opozičník Němcov, který zveřejnil zprávu o gigantickém rozkrádání v Soči.

ČTĚTE TAKÉ:

Podklady ke zprávě s kolegou-opozičníkem Leonidem Matrynjukem půl roku. Nebyla to prý snadná práce - jelikož ruská vláda se vehementně snaží skoro všechny informace o financování Soči skrývat, tvrdí Němcov.

Autoři svou studii nazvali "Zimní olympiáda v subtropech". To odpovídá skutečnosti, černomořské letovisko Soči vskutku spadá do subtropického klimatického pásma a na absurdnost nápadu uspořádat tu zimní hry upozorňovali ekologové i Putinovi oponenti od samého začátku. Autoři dospěli k závěru, že hry přijdou na více než padesát miliard dolarů. Rozkradeno přitom bude až šedesát procent těchto peněz.

Sportoviště v Soči

Sportoviště v Soči

Němcov také píše, že i přes "děsivá fakta o předražení olympijských objektů" nedospělo ani jedno vyšetřování korupce či porušování stavebních předpisů až k soudu. A upozorňuje na "klanovost" příprav olympiády: všichni činovníci, kteří jsou za ně odpovědní, patří k okruhu prezidenta Vladimira Putina. A právě to je podle Němcova jedna z příčin, proč se přípravy vyznačují tak vysokou cenou a tak nízkou kvalitou prací.

Němcov vydal svou zprávu v množství pěti tisíc exemplářů a také ji zveřejnil na internetu, připomněla ve čtvrtek ruská služba BBC.

Olympijský výbor: Tempo příprav se nám zamlouvá

Už dříve průběh příprav na olympiádu kritizovala například mezinárodní organizace Human Rights Watch, která upozorňovala, že sportoviště staví v podstatě otroci: dělníci, kteří pracují dvanáct hodin denně sedm dní v týdnu, plat dostávají s obrovským zpožděním, popřípadě vůbec. A zaměstnavatelé jim odebírají doklady.

ČTĚTE TAKÉ:

Nicméně Mezinárodní olympijský výbor je s přípravami her spokojen, práce jdou podle plánu, citovala BBC Marka Adamse z Výboru.  "Velmi se nám zamlouvá tempo, jakým pokračují přípravné práce v Soči. Myslíme si, že hry budou fantastické," řekl po setkání s Putinem předseda MOV Jacques Rogge.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.