2. října 2012 21:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Evropské banky se stahují z Řecka, mizí i Société Générale

Ústředí francouzské banky Société Générale | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústředí francouzské banky Société Générale | foto: Reuters

ATHÉNY Francouzská banka Société Générale se s řeckou bankovní dvojkou Piraeus Bank předběžně dohodla na prodeji své ztrátové řecké dcery Geniki. Agentuře Reuters to sdělily dva zdroje informované o jednání.

Podle nich by měly obě banky získat souhlas řeckých úřadů s transakcí do dvou týdnů. Vzájemná jednání o prodeji Geniki obě banky oznámily na konci srpna.

Francouzské banky jsou jedinými významnými zahraničními aktéry v řeckém bankovním sektoru a chronická krize v zemi je nutí k odchodu, aby nemusely krýt vysoké ztráty řeckých dcer.

Crédit Agricole prodá svou banku za jedno euro

V pondělí Crédit Agricole oznámila, že vybrala k jednání o prodeji své řecké dceřiné banky Emporiki jinou řeckou společnost Alpha Bank. Třetí největší francouzská banka chce Emporiki prodat za symbolické jedno euro, a navíc je ochotna na její restrukturalizaci ještě přispět 550 miliony eur (13,8 miliardy Kč).

Prodeje dceřiných bank francouzských skupin by mohly být v řeckém bankovním sektoru podnětem k zahájení vlny konsolidace a integrace. Ta by řeckým bankám pomohla přežít dluhovou krizi, která trvá už téměř tři roky a provází ji odliv vkladů z bank.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.