14. prosince 2010 10:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Solární boom končí už teď. Stovky vychytralých investorů zapláčou

Solárni panely - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solárni panely - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Chtěli milionové zisky, místo toho je čekají ztráty a dluhy. Stovky investorů - které nalákal solární boom - už do konce roku nestihnou zprovoznit své panely, a ztratí tak nárok na atraktivní výkupní cenu. Necelé tři týdny do konce prosince totiž dochází "na lámání chleba".

"Ve správním řízení nyní máme solární elektrárny o výkonu zhruba 600 megawattů. Většina z nich nebude dokončena nebo připojena do sítě včas," přiznává místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček. Jde podle něj řádově o stovky investorů, kteří budou moci vyrábět energii ze slunce až v příštím roce.

Čtěte více:

Jenomže od ledna výkupní ceny elektřiny pro nově dokončené solární elektrárny klesnou na méně než polovinu současné úrovně.

Dopad je obrovský

Rozsah solárního boomu je přesto ohromující. Podle aktuálního odhadu ERÚ se ke konci roku bude v Česku nacházet přes osm milionů panelů o celkovém instalovaném výkonu 1625 megawattů.

"Za této ceny budou solární elektrárny dokončené v příštím roce nerentabilní," varuje předseda České fotovoltaické průmyslové asociace František Smolka.

O konkrétních případech odmítá Smolka hovořit. Většinou jde podle něj o méně zkušené podnikatele, které zlákala vidina rychlého zisku.

Rok 2010 v obrazech

Překvapil je navíc rychlý nástup mrazivého počasí, ale i nedostatek solárních panelů na trhu.

Další podrobnosti o krachu solárního boomu si přečtěte v dnešním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz