Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Solární boom vystřídal bioplyn. Vláda stopla dotace

Kráva - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kráva - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Vláda opět zasahuje proti příliš rychlému nárůstu obnovitelných zdrojů energie v Česku. Před rokem zásah směřoval proti solárním elektrárnám, tentokrát stát krotí investice do zemědělských bioplynových stanic. Díky eurodotacím byla stavba elektráren na bioplyn až příliš výhodná, říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Poskytování dotací na stavbu bioplynových stanic již v červenci zastavilo ministerstvo zemědělství. Ve čtvrtek se přidalo také ministerstvo průmyslu.

V Česku dnes funguje 221 bioplynových stanic, o přidělení dotace v současnosti žádá dalších 145 podniků. Nyní je však jisté, že žádnou dotaci nedostanou.

VÍCE O NÁRŮSTU ELEKTRÁREN NA BIOPLYN


Do bioplynových stanic investují hlavně větší zemědělské podniky. Fermentací odpadů ze zemědělské činnosti vzniká metan, jehož spalováním lze následně vyrábět elektřinu i tepelnou energii. Jedná se o poměrně malé energetické zdroje, které však na rozdíl od solárních panelů vyrábějí energii stabilně po celý rok.

INFOGRAFIKA


Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek se domnívá, že z bioplynových stanic se stal až příliš velký byznys. Jejich vlastníci totiž čerpali dvojí podporu – zvýhodněné výkupní ceny elektřiny i dotace z evropských fondů.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...