Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
1. listopadu 2010 12:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Solární investoři bojují proti dani. Státu vyhrožují arbitrážemi ve výši 260 miliard

Co se slunečního osvitu týká, jedná se o nejvýhodnější lokalitu v ČR s největším počtem slunečných dnů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co se slunečního osvitu týká, jedná se o nejvýhodnější lokalitu v ČR s největším počtem slunečných dnů. | foto: ČEZ

PRAHA Srážková daň na elektřinu ze solárních elektráren ve výši 26 procent, kterou chce navrhnout vláda v rámci novely zákona o podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů a poté má schválit Poslanecká sněmovna, poškodí 1450 firem a způsobí arbitráže a soudní spory ve výši 260 miliard korun.

V tiskové zprávě to tvrdí Česká průmyslová fotovoltaická asociace, která sdružuje investory do fotovoltaických elektráren. Ministerstvo průmyslu a obchodu však trvá na tom, že daň má vrátit návratnost investic do fotovoltaiky na 15 let, jak předpokládal zákon o podpoře výroby energie z obnovitelných zdrojů z roku 2005.

Bude ohroženo 5 tisíc míst, varují fotovoltaici
"Celkem bude navrhovanými kroky poškozeno 1450 firem a ohroženo bude více než pět tisíc pracovních míst, která fotovoltaika vytvořila," kritizuje novelu František Smolka, prezident České průmyslové fotovoltaické asociace.

Srážková daň se má týkat všech solárních elektráren s výkonem nad 30 kW, připojených v letech 2009 a 2010.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček však kritiku novely zákona odmítá a tvrdí, že vládní opatření má podmínky investic do fotovoltaiky narovnat. Nyní činí návratnost investic do solárních elektráren zhruba sedm let, zákon má návratnost vrátit na 15 let.

Likvidační daň
"Že by se těm, kteří díky nižším pořizovacím nákladům mohli mít splacené investice do solárních elektráren už třeba za poloviční dobu, nelíbilo, že jim vláda dává stop a odmítá tak dopustit skokové zdražení elektřiny, není překvapením," řekl Vlček.

Podle Smolky je však tato srážková daň pro většinu fotovoltaických projektů likvidační. Téměř všechny solární projekty jsou financované z bankovních úvěrů, které jsou splatné za 11 až 13 let.

"Banky budou chtít své peníze zpět v termínu. Daň proto způsobí, že výnosy solárních elektráren nepokryjí jejich provoz a splátky úvěrů. Pokud investoři nebudou mít finanční zdroje pro dotování svých projektů po dobu devíti let, zkrachují," uvedl Smolka. "Zpětné zdanění je do očí bijící porušení původních pravidel hry, které se dá jen těžko odůvodnit.

"Vyvlastňujete majetek za 150 miliard, tvrdí jednatel
Stát v soudních sporech a arbitrážích zaplatí minimálně o 168 miliard korun více, než vybere na solární dani. Investoři se budou soudit nejen o zmařenou investici, ale i o očekávaný dvacetiletý výnos," dodal.

Jednatel společnosti Energi BB, která má postavenou fotovoltaickou elektrárnu o výkonu 2,8 megawattu, Radek Brychta poslal vládě otevřený dopis, ve kterém kabinet premiéra Petra Nečase obviňuje, že připravuje "vyvlastnění a exekuce majetku v hodnotě 150 miliard korun investorům provozujících v České republice velké sluneční elektrárny". Vládní opatření na omezení fotovoltaiky označuje Brychta za "smrtící solární koktejl", který zlikviduje jeho firmu a dalších 1600 výrobců sluneční energie.

Zdražení elektřiny
Bez zavedení srážkové daně a dalších vládních opatření hrozilo příští rok podle propočtů Energetického regulačního úřadu zdražení elektřiny v důsledku rozvoje solárních elektráren o 12 procent pro domácnosti a o zhruba 17 procent pro podniky. Nová pravidla mají ale omezit zdražení na 5,5 procenta.

Energetický regulační úřad od příštího roku sníží výkupní cenu za elektřinu ze solárních zdrojů o více než polovinu. Zdroje s instalovaným výkonem nad 100 kW uvedené do provozu od ledna získají 5500 Kč za MWh místo dosavadních 12.000 korun.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...