Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid -1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Solární magnáti se brání, k soudu míří první žaloba na ČEZ a ERÚ

solarní elektrárna  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy solarní elektrárna | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Společnost Mesana Real hodlá podat žalobu na firmu ČEZ Distribuce a Energetický regulační úřad (ERÚ) kvůli tomu, že jí loni zakázaly připojit do sítě solární elektrárnu v Malé Hraštici mezi Prahou a Příbramí.

Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz s tím, že je to první žaloba na státní společnosti kvůli nepřipojení fotovoltaického zdroje za výhodných podmínek loňského roku. Společnost ČEZ Distribuce v reakci uvedla, že neporušila ustanovení energetického zákona.

Bič na fotovoltaiku

ERÚ v průběhu loňského roku předpovídal, že v prosinci bude připojeno zhruba 1600 MW solárních elektráren, nakonec to bylo dokonce 1820 MW. V důsledku tohoto rozvoje slunečních zdrojů hrozilo letos podle regulátora zdražení elektřiny o více než deset procent.

Vláda proto přijala sérii opatření, která zdražení energie omezují v průměru na 4,6 procenta pro domácnosti a 5,2 procenta pro podniky. Zavedlo se například zdanění solárních elektráren sazbou 26 procent či zvýšení poplatků za zábor zemědělské půdy pro sluneční zdroje.

Pro solární elektrárny s výkonem nad 100 kilowattů připojených od ledna 2011 se výkupní cena snížila o více než polovinu, tedy právě z loňských 12.150 korun za megawatthodinu na 5500 korun za MWh.

"V následujících dnech žalobu doladíme a příští týden ji podáme," citoval server právníka Luďka Šikolu, který ve sporu se státními organizacemi zastupuje Mesana Real.

Jednatel společnosti Jan Šmejkal marně usiloval o potřebná povolení, pomocí kterých by mohl solární park o výkonu 1,8 megawattu do konce loňského roku připojit. Od letošního roku může prodávat elektřinu ze svého zdroje za 5500 Kč za megawatthodinu místo loňských 12.150 Kč.

Od března navíc končí státní podpora solárních elektráren vybudovaných na volných plochách. Elektrárna Mesana Real se rozprostírá na pozemku v průmyslové zóně.

ČEZ Distribuce ve stanovisku o připojení se zapojením elektrárny předběžně souhlasil po splnění několika podmínek. Pak ale ČEZ Distribuce projekt na začátku loňského roku odmítl. Jako argument uvedl žádost správce přenosové sítě ČEPS, aby se do sítě nepřipojovaly nové solární zdroje, neboť by soustavu mohly přetížit.

"ČEZ Distribuce má mimo jiné povinnost nepřipojit zdroj elektrické energie, pokud by tím došlo k ohrožení spolehlivého provozu distribuční soustavy," citoval server z dopisu ČEZ Distribuce. Jinou Šmejkalovu elektrárnu o výkonu 500 kW přitom ČEZ Distribuce již dříve bez problémů připojil.

Čtěte více:

Šmejkal se pak obrátil na ERÚ, ten jeho stížnosti ale nevyhověl. "Cítíme se podvedeni, cítíme křivdu," uvedl Šmejkal, který bude žádat náhradu škody. Z energetického auditu, který si Šmejkal nechal vypracovat, vyplývá, že jeho středočeská elektrárna by při připojení v loňském roce měla hrubý výnos 20 milionů korun.

"Společnost ČEZ Distribuce neporušila žádná ustanovení energetického zákona a s ním související právní předpisy. V současné době se nebudeme více k tomuto případu vyjadřovat, neboť nechceme předjímat výsledky případného soudního řízení," sdělila ČTK mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Zmařené investice?
Zástupkyně České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) Zuzana Musilová již dříve uvedla, že se na asociaci obrátilo přes 600 solárních investorů s žádostí o právní pomoc kvůli zmařeným investicím. Státu také hrozí arbitráže od mezinárodních investorů ve fotovoltaice v řádu desítek miliard. CZEPHO má podle Musilové také podporu více než 17 senátorů, kteří by proti 26procentnímu zdanění mohli podat ústavní stížnost.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!