Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Solární magnáti se zahojí, panely hlásí rekord

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA  Solární panely díky slunečnému počasí vyrábějí víc elektřiny, než jejich majitelé očekávali. V březnu i dubnu byla výroba natolik vysoká, že investorům částečně kompenzovala ztráty způsobené zavedením takzvané solární daně.

Například sluneční elektrárny skupiny Photon Energy v Česku a na Slovensku od ledna do dubna vyrobily šest milionů kilowatthodin, a překonaly tak plánovanou hodnotu o třetinu. A další firemní skupina Solar Global vyprodukovala o 26 procent energie navíc. Naopak ČEZ uvedl, že výroba téměř přesně odpovídá očekávání.

Infografika


Podíl solární energie roste
Rostoucí podíl solárních elektráren na výrobě elektřiny potvrzují i statistiky Energetického regulačního úřadu. V březnu vyprodukovaly rekordních 204 milionů kilowatthodin, tedy necelá tři procenta celkové výroby elektřiny. Při slunečném počasí však v odpoledních hodinách pokrývají českou spotřebu elektřiny z 15 až 20 procent.

Tak vysoký podíl v čase nestabilních solárních elektráren vyvolává obavy o bezpečnost přenosové sítě. Její provozovatel ČEPS však zatím zvládl i rizikové dny, kdy se nízká spotřeba střetla se slunečným počasím. "Výrazné problémy dosud nenastaly. ČEPS pečlivě sleduje předpověď výroby solárních elektráren a zajišťuje potřebný objem podpůrných služeb," říká mluvčí ČEPS Eva Vítková.

Čtěte také:


Potíže s nadbytkem výkonu elektráren o víkendech a státních svátcích má od příštího roku řešit novela energetického zákona, která společnosti ČEPS umožní odstavit z provozu například i solární a větrné elektrárny. Postižení majitelé však budou mít ze zákona nárok na finanční kompenzaci.

Počasí i srážková daň snižují výnosy
Zatím výhodné počasí navíc nemusí vydržet až do konce roku. Člen vedení České fotovoltaické průmyslové asociace František Smolka připomíná vývoj v loňském roce, kdy zřejmě i následkem výbuchu islandské sopky Eyjafjallajökull zůstal objem výroby elektřiny za očekáváním.

Po loňské zkušenosti zůstávají manažeři firem z oboru solární energie opatrní. "Slunné počasí v prvních měsících roku výnosy samozřejmě zvýšilo, dle našich zkušeností se však tento rozdíl během roku většinou srovná blíže k dlouholetému průměru," odhaduje ředitel společnosti Energy 21 Daniel Kunz. Právě Energy 21 rozjela výstavbu solárních elektráren mezi prvními již před čtyřmi lety.

Loni srazilo zisky solárních investorů počasí, letos to bude srážková daň. Ta snižuje platby od státu za vyrobenou elektřinu o více než čtvrtinu, a má tak výrazný dopad na tržní hodnotu i ziskovost těchto elektráren.

Pozornost investorů se nyní soustředí na Ústavní soud, který by měl o návrhu skupiny senátorů na zrušení "solární daně" rozhodovat po letních prázdninách.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!