Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Solárním elektrárnám na polích odzvonilo, vláda potvrdila konec dotací

solární elektrárna  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy solární elektrárna | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vláda dnes schválila novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, která ukončí podporu pro solární elektrárny postavené na volných plochách. Úprava má zmírnit zdražování elektřiny pro spotřebitele kvůli podpoře solárních zdrojů, uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Omezení, které se týká solárních zdrojů připojených do sítě od března příštího roku, zabrání mimo jiné stavbám slunečních elektráren na zemědělské půdě.

Čtěte více o solárním boomu

Podle Kocourka by nové opatření mohlo přinést státu úspory na podporách fotovoltaických zdrojů ve výši zhruba 7,8 miliardy korun. "Podle našich propočtů by to znamenalo, že v podstatě nebudou připojeny do sítě fotovoltaické elektrárny o výkonu 700 MW," uvedl Kocourek.

Podpora solární energetiky by měla nově směřovat pouze na elektřinu vyrobenou prostřednictvím solárních panelů umístěných na střešních konstrukcích nebo na obvodových zdech budov.


Chceme příznivou cenu elektřiny, tvrdí Nečas
Podle premiéra Petra Nečase chce vláda novelu zákona prosadit ve zrychleném řízení a další opatření budou přicházet postupně. "Věnovali jsme se konkrétní první fázi kroků, které směřují proti jednorázovému skoku zdražení elektřiny v souvislosti s boomem solárních elektráren," uvedl Nečas. "Chceme brzy přijít s dalšími opatřeními, které budou mít příznivý vliv na vývoj cen elektřiny," dodal premiér.

Jednotlivé odhady vývoje cen elektřiny v souvislosti s podporou obnovitelných zdrojů se přitom značně liší. Zatímco Česká fotovoltaická průmyslová asociace odhaduje, že cena elektřiny příští rok stoupne o sedm až osm procent, vnitřní analýza ČEZ očekává při uvedení nových solárních elektráren o celkovém instalovaném výkonu nad 1800 MW růst cen elektřiny pro domácnosti o 18 procent. Podle některých ekologických organizací bude do konce roku připojeno kolem 1200 MW solárních zdrojů, a zdražení elektřiny tak bude činit maximálně pět procent.

Novela zákona omezuje také podporu takzvaných spekulativních ostrovních provozů, což jsou elektrárny, které nejsou zapojeny do sítě, i když na to mají nárok.

Solární boom se vymknul kontrole
Vysoká podpora, její garantovaná délka a právo přednostního připojení způsobily v posledních letech velký zájem investorů o výstavbu solárních elektráren. Množství projektů na výstavbu solárních elektráren přesáhlo podle vlády technické možnosti elektrizační soustavy i únosný dopad do ceny elektřiny.

Zdroje zapojené do konce tohoto roku mají zajištěnou vysokou návratnost na řadu let dopředu. V současnosti jsou zapojeny fotovoltaické zdroje o výkonu zhruba 700 MW. Do konce roku by mohlo být podle různých odhadů připojeno 800 až 2000 MW, uvedl Kocourek.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!