28. dubna 2011 12:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sony hrozí kvůli útoku hackerů vlna žalob

PlayStation3 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy PlayStation3 | foto: Reuters

TOKIO Koncernu Sony hrozí vlna žalob od lidí z celého světa kvůli napadení herní sítě PlayStation Network skupinou hackerů. Společnost o události informovala se značným zpožděním. Při útoku mohla podle firmy uniknout citlivá data o 77 milionech uživatelů, včetně čísel jejich kreditních karet, připomněla agentura Reuters.

Sony, které dnes téměř o pět procent klesly akcie na tokijské burze, herní síť vypnula 19. dubna, když se dozvěděla o útoku, který byl jedním z největších svého druhu. Veřejnosti o něm ale nic neřekla až do úterý, kdy se už o útoku hackerů začalo spekulovat na internetu.

Čtěte více:

Vyšetřování případu zahájily britské úřady. Ve Spojených státech se napadením sítě začalo zabývat několik členů Kongresu a vyšetřování zahájili také ministři spravedlnosti v některých amerických státech. Do případu se mohou zapojit i další americké federální úřady. Jedna advokátní kancelář v Kalifornii již jménem zákazníků podala na Sony žalobu.

Společnost nebude muset řešit jen právní problémy, ale také počítat finanční ztráty. Síť PlayStation Network, jejíchž 90 procent uživatelů je ze Spojených států a Evropy, přináší podle odhadů ročně příjmy 500 milionů dolarů (8,1 miliardy korun). Teď ale například podle Larryho Ponemona, zakladatele Ponemon Institute, Sony hrozí ztráty přesahující 1,5 miliardy dolarů (24,4 miliardy korun).

Část ztrát půjde na vrub poškození dobrého jména společnosti, další bude způsobena odlivem klientů. Řada z nich může podle analytiků začít využívat konkurenčních herních sítí, například sítě pro zařízení Xbox od firmy Microsoft.

Sony zpoždění v informování uživatelů sítě vysvětlila nutností incident vyšetřit, což ale řadu zákazníků neuspokojilo. K případu se navíc stále nevyjádřil ředitel společnosti Howard Stringer, ani jeho zástupce.

Akcie Sony dnes na tokijské burze uzavřely o 4,5 procenta níže, když v jednu chvíli spadly i o více než pět procent. V tomto týdnu již ztratily přes osm procent své hodnoty.

Lidovky.cz, ČTK