Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soros končí jako investor, bude jen filantropem

Finančník George Soros | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Finančník George Soros | foto: Reuters

PRAHA Legendární investor, který porazil Bank of England, George Soros skončí po více než čtyřiceti letech kariéru manažera hedgeových fondů.

Jak oznámil investorům, tak jeho fondy disponující 25,5 miliardou dolarů by měly peníze investorům vrátit a nadále spravovat finanční prostředky pouze pro něj samotného a jeho rodinu. Informaci včera přinesla agentura Bloomberg s odkazem na dva na sobě nezávislé zdroje.

"Rádi bychom vyjádřili vděk všem těm, kdo si nás během posledních 40 let vybrali, abychom investovali jejich finanční prostředky pod správou našeho fondu Soros Fund Management," stálo v dopise určeném pro zainteresované investory a dále se psalo: "Pevně věříme, že jste byli za své rozhodnutí během let náležitě odměněni."

Fond bude spravovat jen rodinný majetek
Peníze v objemu menším, než je jedna miliarda dolarů, by investoři měli dostat do konce roku. Mezitím opustí fond i jeho šéf pro investice Keith Anderson, stojí v dopise podepsaném Sorosovými syny Jonathanem a Robertem. Od roku 2012 tak bude fondem spravován pouze majetek George Sorose a jeho blízkých.

Důvodem, proč ke změně došlo, jsou podle obou synů nová regulační pravidla. Podle těch by se fond, pokud by chtěl i nadále spravovat peníze cizích investorů, musel registrovat do března roku 2012 u strážce amerických trhů – Komise pro burzy a cenné papíry (SEC).

Jenže od roku 2000 firma spravuje převážně rodinný majetek a pro rodinu je výhodnější pokračovat bez registrace pouze jako rodinná firma. Rodinné podniky totiž pod drobnohled SEC nespadají.

„Muž, který porazil Bank of England“

George Soros je pravděpodobně nejznámější a také nejkontroverznější finanční spekulant na světě. Prodejem obrovských zásob liber v hodnotě přibližně deset miliard liber donutil Bank of England k devalvaci libry. Sám na celé akci v roce 1992 vydělal údajně 1,1 miliardy dolarů.

Soros v roce 1990 založil Středoevropskou univerzitu se sídlem v Praze. Později však byla přemístěna do Budapeště a Varšavy kvůli sporům s tehdejším premiérem Václavem Klausem a jeho vládou.
Soros je angažovaným filantropem. Významně finančně podporoval disidenty ve východním bloku - od roku 1979 každoročně přispíval polskému hnutí Solidarita, Chartě 77 v Československu a Andreji Sacharovi v Sovětském svazu.

 

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Moderátorka Světlana Witowská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Moderátorka Světlana Witowská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Moderátorka Světlana Witowská. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...