15. února 2011 15:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Souboj člověka proti stroji skončil remízou. Počítač neuměl vtipkovat

Superpočítač Walter v souboji s lidmi udržel zatím remízu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Superpočítač Walter v souboji s lidmi udržel zatím remízu. | foto: ČTK

NEW YORK První kolo třídenního souboje člověka proti počítači v americké vědomostní soutěži Jeopardy skončilo remízou. Superpočítač Watson sestrojený firmou IBM, který se v něm postavil dvěma šampionům soutěže, ukázal své hluboké znalosti, ale i to, že ještě není úplně bezchybný, napsala agentura Reuters.

S Watsonem o cenu v hodnotě milion dolarů (téměř 18 milionů korun) soupeří bývalí šampioni Ken Jennings a Brad Rutter. V prvním kole hry, která se stala předlohou českého pořadu Riskuj, se nejméně dařilo Jenningsovi, který jej ukončil s 2000 dolary. O poznání lepší byli Rutter i Watson, kteří oba získali 5000 dolarů.

Další kola

Druhé kolo klání, kterému americká média přezdívají souboj člověka proti stroji, uvidí diváci v USA dnes, finále pak ve středu.

Počítač správně odpověděl třeba na otázky o britské kapele Beatles, italském renesančním umělci Michelangelovi nebo o americkém plavci Michaelu Phelpsovi. Dopustil se ale i několika "hloupých" chyb. Jednou například zopakoval špatnou odpověď svého soka. Jindy na otázku po synonymu, které vyjadřuje "módní eleganci" a zároveň "skupinu studentů" odpověděl slovem "chic" (vkusný) namísto "class" (třída, úroveň).

Chybí smysl pro humor
Podobné potíže měl Watson i při některých cvičných kolech. Jednou třeba chybně řekl Beethoven, když správná odpověď byla Jamie Foxx (americký herec a hudebník). Rutter v reakci na to zavtipkoval, že se mu tihle dva taky pořád pletou, ale z Watsona nevyšla ani hláska. Ukázalo se tak, že k dokonalosti mu ještě chybí přinejmenším smysl pro humor.

Superpočítač Watson, pojmenovaný podle bývalého ředitele společnosti IBM Thomase Watsona, je podle svých konstruktérů výsledkem obrovského pokroku na poli umělé inteligence. Jeho schopnost řešit problémy za pomoci složitých algoritmů je prý ještě vyšší než u počítače Deep Blue, který v partii šachu v roce 1997 porazil ruského velmistra Garriho Kasparova.

Hlavním zadáním programátorů bylo, aby Watson měl schopnost rozlišovat nuance jazyka a chápal slovní hříčky, které tvoří důležitou část hry Jeopardy. Při tréninku absolvoval počítač náročný trénink, při němž se zhruba ve 100 hrách nanečisto postavil bývalým šampionům soutěže. Z nich jsou právě Jennings a Rutters pravděpodobně ti nejsilnější. Jennings zaznamenal v Jeopardy rekordních 74 vítězství v řadě, Rutter si zase v dějinách soutěže odnesl nejvyšší celkovou výhru 3,3 milionu dolarů.

Druhé kolo klání, kterému americká média přezdívají souboj člověka proti stroji, uvidí diváci v USA dnes, finále pak ve středu.

Lidovky.cz, ČTK