Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Souboj gigantů: RWE vede spor s Gazpromem

Gazprom | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Gazprom | foto: ČTK

PRAHA Největší dovozce plynu do Česka, společnost RWE Transgas, považuje ruský plyn za předražený. Změny podmínek smlouvy chce docílit pomocí arbitráže.

RWE Transgas se nejprve zkoušel s ruským Gazprom Exportem dohodnout po dobrém. Bez úspěchu. Loni v prosinci proto spustil rozhodčí řízení, aby změnil vzorec, podle kterého se cena vypočítává.

Čtěte více:


O arbitráži firma poprvé informovala včera. "Vydání rozhodčího nálezu očekáváme na konci příštího roku, tedy pokud se nedohodneme dříve," uvedl předseda představenstva RWE Transgas Martin Herrmann.

Situace využívají konkurenční společnosti, které rychle vytěsňují skupinu RWE z trhu. Ta ještě před čtyřmi lety ovládala 82 procent českého trhu s plynem. Loni to bylo 62 procent a letos její podíl klesne na zhruba 50 procent.

Konkurenti nakupují plyn na západoevropských energetických burzách a obchodních místech, zatímco RWE Transgas je vázán nevýhodnými podmínkami dlouhodobé smlouvy s Gazpromem. "V plynárenství je obvyklé, že odběratel nese riziko objemu dodávky a dodavatel riziko ceny," upozornil Martin Herrmann.

Jiné smlouvy totiž bývají nastaveny tak, že producent plynu snižuje cenu v případě, že jeho zákazník je drahý a ztrácí konkurenceschopnost. RWE Transgas kvůli drahému plynu loni vykázal ztrátu téměř pěti miliard korun.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...