28. ledna 2014 15:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Piráti dostali pokutu 30 tisíc za figurku z Lega v předvolebním spotu

Figurka z Lega v pirátském volebním spotu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Figurka z Lega v pirátském volebním spotu. | foto: Zdroj: youtube.comReprofoto

PRAHA Pražský městský soud uložil České pirátské straně pokutu 30 000 korun v souvislosti s jejím sporem s firmou Lego. V tiskové zprávě to uvedl Adam Skořepa z mediálního odboru strany. Firma zažalovala Piráty za předvolební spot, v němž použili figurky z lega. Soud proto vydal předběžné opatření, podle kterého Piráti museli video stáhnout z internetu. Sankci teď dostali za porušení tohoto opatření.

Strana se proti pokutě bude bránit odvoláním, o němž rozhodne Vrchní soud v Praze. "Podle rozhodnutí, které nám od soudu přišlo, ten návrh na exekuci žádný soudní úředník asi ani nečetl, protože návrh neobsahuje žádné doložení skutečnosti, že bychom porušili soudní rozhodnutí, kterému jsme naopak vyhověli už v říjnu 2012," uvedl předseda strany Ivan Bartoš.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Pirátů je v návrhu navíc zkopírovaný špatný hypertextový odkaz, který odkazuje na video, v němž žádné figurky z lega nevystupují. Na záznamu je prý po celou dobu Bartoš.

Legu vadí, že předvolební klip "Vypusťme kaprům rybník", který strana vyrobila před krajskými volbami v roce 2012, údajně vzbuzoval dojem spřízněnosti firmy se stranou (více ZDE). Proto se po Pirátech domáhá omluvy žalobou na ochranu před porušováním ochranných známek, zásahem do dobré pověsti právnické osoby a nekalou soutěží. Projednání sporu nařídil pražský městský soud na 31. března.

Lidovky.cz, ČTK