Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soud klienty bank neodradil. 35 tisíc žalob požaduje vrácení poplatků

Soud (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA K soudu už bylo doručeno prvních 35 tisíc žalob s požadavkem na vrácení poplatků za vedení úvěrových účtů. A další tisíce žalob budou brzy následovat. Podobný proces proti předním tuzemským bankám zatím nemá v Česku obdoby. Zástupci nespokojených klientů i finanční domy si před právní bitvou věří.

Ke službě PoplatkyZpět.cz, která nespokojené klienty zastupuje, se přihlásilo téměř 340 tisíc lidí. Desetina z nich už zaplatilo soudní poplatek a jejich žaloby zamířily k soudu. V žalobách na přední české banky jde zatím o 200 milionů korun plus další miliony v nákladech na soudní řízení.

ČTĚTE TAKÉ:

Částka však není konečná, protože další tisíce žalob společnost BSP Lawyer Partners, jež za iniciativou stojí, zatím kompletuje.

Rozdílné verdikty

Některé soudy již v podobných případech rozhodly.

  • Obvodní soud pro Prahu 5 koncem května zamítl žalobu na ČSOB o vrácení poplatku za správu úvěru. Soud podle banky v odůvodnění rozhodnutí konstatoval, že žalobkyně vstoupila do smluvního vztahu s ČSOB dobrovolně a o výši poplatku, stejně jako o výši dalších plateb, byla informována. Podle zástupců iniciativ, které bojují za vrácení těchto poplatků, nešlo o jejich klienta a neví se, o co v tomto případě konkrétně šlo.
  • Stejný soud 18. dubna naopak rozhodl ve sporu o vrácení úvěrových poplatků ve prospěch klienta banky. Hypoteční banka tehdy reagovala tvrzením, že rozhodnutí soudu se vztahuje k velmi specifickému případu a rozhodně jej nelze považovat za precedentní.

„V tomto týdnu se kompletují další dokumenty tak, abychom v následujícím dvou týdnech mohli na soudy podat dalších 30 tisíc žalob,“ uvedl Daniel Paľko, šéf představenstva společnosti BSP Lawyer Partners.

Služba Poplatkyzpět.cz doručila výzvy bankám za necelou polovinu všech klientů a skoro 80 tisíc z nich bylo bankami zamítnuto. V následujících dnech by měla obdržet od bank reakci na zbylé doručené výzvy.

„Trváme na tom, že banky postupují plně v souladu se zákonem. Přes prozatím ojedinělé dubnové rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 5 (viz box – pozn. red.) se domníváme, že bankám dávají za pravdu tisíce dříve vyhraných sporů vyvolaných nesplácením úvěru, v rámci nichž soudy poplatek za vedení úvěrového účtu nerozporovaly. Obdobně i Obvodní soud pro Prahu 5 ve všech svých 18 rozsudcích z dubna a května tohoto roku sporný poplatek výslovně potvrdil jako legální. Věříme, že náš názor obhájíme i v dalších případech,“ komentuje aktuální zprávu Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace.

Klienti vytáhli proti bankám

Iniciativa PoplatkyZpět.cz se snaží získat pro klienty bank zpět údajně neoprávněně inkasované úvěrové poplatky a zároveň usiluje o jejich zrušení do budoucna. V podobné situaci již uspělo u soudu spotřebitelské sdružení v Německu.

Prvním klientem, který v Česku poplatek na bance vymohl, právník Petr Němec, který takto získal od Komerční banky zpět téměř tři tisíce korun a následně založil výzvu JdeTo.de. Jeho výzva ve spolupráci se serverem BankovníPoplatky.com se poté dostala pod záštitu největšího projektu PoplatkyZpět.cz.

Také Finanční arbitr už v prvnímu nálezu ve sporu o poplatek konstatoval, že banka je povinna ho klientovi vrátit a zaplatit pokutu. ČTĚTE VÍCE

Právník Petr Němec vymohl na Komerční bance poplatky za vedení úvěrového účtu

Právník Petr Němec vymohl na Komerční bance poplatky za vedení úvěrového účtu

Tuzemské banky také čelí prvním individuálním žalobám kvůli poplatkům za vedení úvěrových účtů od února. Ke zrušení poplatku za vedení a správu úvěru vyzval časopis dTest Komerční banku a Českou spořitelnu. Podal i žalobu, protože poplatek za správu úvěrového účtu považuje za nezákonný.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!
Testujeme 75 mlék Hami. Přihlaste se o ně!

Kojení je tou nejlepší variantou pro všechna miminka, ale může se stát, že z nějakého důvodu musíte přejít na umělou stravu. Výběr je velmi široký, a tak jsme pro vás nachystali testování se značkou Hami.