19. července 2013 21:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soud nařídil Detroitu, aby stáhl žádost o bankrotovou ochranu

Detroit trpí nedostatkem financí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Detroit trpí nedostatkem financí | foto: Reuters

DETROIT Soud v americkém státě Michigan nařídil správci zadluženého města Detroit, aby stáhnul žádost o bankrotovou ochranu před věřiteli. Soudkyně Rosemarie Aquilinaová uvedla, že zákon z roku 2012, který umožnil schválení žádosti michiganským guvernérem Rickem Snyderem, je v rozporu s michiganskou ústavou. Informovala o tom agentura Reuters.

Detroit se ve čtvrtek stal největším městem v dějinách Spojených států, které o bankrotovou ochranu požádalo. Dluhy Detroitu se odhadují na 18,5 miliardy dolarů (asi 365 miliard Kč).

Detroit, který měl kdysi dva miliony obyvatel, se proslavil zejména automobilovým průmyslem. Nyní je ve Spojených státech naopak symbolem hospodářské krize.

Detroit je nejchudším velkým městem Spojených států a více než třetina jeho obyvatel žije pod oficiální hranicí chudoby. Ve městě podle agentury Reuters dochází k rozkladu základních služeb, jako jsou policie a požární sbor.

Míra zločinnosti je v Detroitu nejvyšší z amerických velkoměst. Ve městě nefunguje 40 procent veřejného osvětlení a v provozu je pouze třetina městských sanitek.

Lidovky.cz, ČTK