28. června 2018 16:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soud odročil jednání o sporu Asiany a Student Agency, řeší výši škody

Radim Jančura s autobusem Student Agency. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Jančura s autobusem Student Agency. | foto:  Petr Topič, MAFRA

BRNO Krajský soud v Brně znovu odročil jednání ve sporu společností Asiana a Student Agency. Prvně jmenovaná v žalobě tvrdí, že ji konkurent vytlačil z trhu autobusové dopravy na lince Praha - Brno predátorskými cenami na přelomu let 2007 a 2008, což má soud za prokázané i vzhledem k tomu, že žalovanou firmu podnikatele Radima Jančury pokutoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Soud už teď řeší jen výši škody. Asiana požaduje 16 milionů, Student Agency výpočet zpochybňuje. Znovu se bude spor projednávat až v říjnu.

Soudkyně při posledním líčení předpokládala, že předvolá autory posudků, které si zadaly strany sporu. „Rozhodla se však, že to bude řešit korespondenčně, proto dnes nepřišli,“ řekl novinářům po líčení Jančura. Dnes soudkyně uložila právnímu zástupci Asiany, aby společnost škodu znovu vyčíslila. Právní zástupce Asiany nechtěl dnešní jednání komentovat.

Posudek pro Student Agency hovoří o škodě ve výši 1,5 milionu korun. Podle Jančury výpočet protistrany chybně kalkuluje s tím, že oba soutěžitelé by měli stejný počet cestujících.

Student Agency má nyní spory s FlixBusem

„Přitom předpis EU říká, že se má vycházet z počtů z linek, na nichž se už na trhu potkali,“ řekl Jančura. „Oba dopravci jezdili na lince Praha - Karlovy Vary a počet našich cestujících byl o 50 procent vyšší,“ dodal s tím, že posudek Asiany do výpočtu způsobené škody započetl i náklady na rezervační systém.

Asiana začala provozovat autobusovou linku z Prahy do Brna koncem roku 2007 a zhruba po třech měsících skončila. Jízdenka stála 50 korun a za tuto cenu začala jezdit na konkurenčních spojích i Student Agency, po odchodu Asiany je zvýšila na 95 korun. Jančuru potrestal za jednání v boji proti Asianě pětimilionovou pokutou antimonopolní úřad, potvrdily ji soudy všech stupňů.

Podobný problém se objevil v Česku i teď. Student Agency, nyní pod značkou RegioJet, na některých autobusových linkách dominovala a nový dopravce FlixBus šel s cenami ještě pod svého konkurenta a drží je již deset měsíců. Jančura kvůli tomu viní FlixBus z nekalé soutěže a zaslal mu předžalobní výzvu, na niž dosud neobdržel reakci. Dnes řekl, že chystá další kroky.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!