Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soud odsouhlasil návrh na reorganizaci oděvní firmy Blažek, ta plánuje zavřít některé prodejny

Ladislav Blažek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ladislav Blažek. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Městský soud v Praze odsouhlasil návrh na reorganizaci sítě obchodů s pánskou módou značky Blažek. Vyplývá to z insolvenčního rejstříku. Na informaci upozornil server iHNED.cz. Firma eviduje více než 150 věřitelů, kterým dluží dohromady téměř 87 milionů korun. Společnost dostalo do platební neschopnosti nucené zavření prodejen během první a druhé vlny koronavirové epidemie. Firma na sebe podala návrh na insolvenci na konci loňského roku a zároveň soud požádala o povolení reorganizace.

Společnost v době uzavření kamenných obchodů, kterých má v Česku a na Slovensku více než tři desítky, zaznamenala v období nouzového stavu citelný pokles dosavadních tržeb. V posledních letech se pohybovaly mezi 450 a 500 miliony korun.

Po otevření prodejen v květnu sice Blažek zaznamenal nárůst v tržbách, ten však zdaleka nedosáhl úrovní roku 2019 a nadále byl o desítky procent nižší. Firma poté využila mimořádného moratoria, což její situaci částečně stabilizovalo, ale ani potom nebyla schopna dostát svým závazkům. Problém následně ještě prohloubila druhá vlna pandemie a opětovné uzavření celé maloobchodní sítě v říjnu.

Majitel firmy Ladislav Blažek už v létě údajně jednal o vstupu strategického investora, kvůli situaci na trhu ale bezvýsledně, píše server iHNED.cz. Nakonec se proto rozhodl pro tzv. předbalenou reorganizaci, tedy insolvenční návrh spojený s reorganizačním plánem, se kterým souhlasila většina věřitelů firmy. Stěžejní byla dohoda s největším věřitelem, Komerční bankou, která má pohledávku 46 milionů korun.

Navržená reorganizace sice vstup investora nevylučuje, primárně ale počítá s tím, že si na vyplacení věřitelů firma vydělá sama. Za tři roky by měli věřitelé namísto 87 milionů dostat zpátky 24 milionů korun. Podle zveřejněného reorganizačního plánu zvažuje Blažek například zavřít šest prodejen, na stole je také zmenšení prodejních ploch.

Soud dal nyní firmě 120 dní na aktualizaci reorganizačního plánu i v souvislosti s nadcházející schůzí věřitelů, oceněním majetku a přezkumem všech pohledávek. Ten by se měl uskutečnit 8. dubna. Insolvenčním správcem byl jmenován Jan Mašek a jeho společnost AZAM - insolvence.

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Jan Gojda, vedoucí Oddělení klinického výzkumu Centra pro výzkum diabetu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...