27. dubna 2017 16:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Soud potvrdil pokuty kartelu drůbežářů. Nejvíc zaplatí firma z Agrofertu

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reuters

BRNO Krajský soud v Brně potvrdil pokuty za kartel producentů jatečné drůbeže. Největší má zaplatit Agro Jevišovice z koncernu Agrofert, konkrétně 8,25 milionu korun. Na základě žaloby této firmy se ve čtvrtek soud případem zabýval, pokuty drůbežářským firmám uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Existenci kartelu už soudy potvrdily, nyní se řešila pouze pokuta. Na jednání soudu minulý týden právní zástupce Agra Jevišovice Pavel Dejl uvedl, že je z několika důvodů nepřiměřená.

„Devět let už je doba, kdy by měl ÚOHS upustit od potrestání,“ uvedl u soudu Pavel Dejl. Soud ale dnes argumentům firmy nepřisvědčil a žalobu zamítl. Agro Jevišovice má ještě možnost podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Drůbežářské podniky měly v době uzavření dohody na českém trhu zhruba šestinový podíl a ročně vyprodukovaly 50 000 kilogramů drůbežího masa. Podle ÚOHS se v prosinci 2006 dohodly na postupu vůči odběratelům a dohodu převedly do praxe. Firmy chtěly, aby odběratelé dávali za kilogram masa víc než tehdejších 19 korun, a vyzvaly ostatní chovatele, aby přestali dodávat na český trh, pokud budou dostávat méně než 20 korun.

Zemědělské družstvo Roštýn má zaplatit 469 000 korun, ZEVA CHLÍSTOVICE 343 000 korun, SUŠÁRNA POHOŘELICE, s.r.o. 3,5 milionu korun, AGROPRODUCT, spol. s.r.o. 434 000 korun, KARLOV 596 000 korun a Zemědělské družstvo PETŘÍN 619 000 korun.

Jan Macháček

Autor

Jan Macháčekjan.machacek@lidovky.czČlánky

Pozemek v centru Jaroměře
Pozemek v centru Jaroměře

Náchodská, Jaroměř - Jakubské Předměstí, okres Náchod
3 078 240 Kč